La Bibliothèque', in Les différents publics de Paris van Gustave Doré, 1854. en Haerlems Juweel (1608). Tot de curiosa behoren miniatuurboekjes die als proef van bekwaamheid werden gemaakt. Afzonderlijke groepen drukwerk vormen de pamfletten en overheids drukwerk, zoals de lange reeks notulen van de Staten van Zeeland en planodrukken (bekendmakingen op groot eenzijdig bedrukt blad). In de collectie ontbreken boeken met fraaie banden niet, onder meer prijsbanden door scholen aan leerlingen gegeven en vaak versierd met het wapen van de stad, bijvoorbeeld een bandje met het Nassause wapen en het wapen van Veere met omschrift 'Preys voor Naarstigheid'. Het Van Eek-legaat In 1945 ontving het Genootschap een legaat van omstreeks zesduizend banden vermaakt door mr. Th.G. van Eek die familiebanden met Zeeland had.8 Zijn vader Daniël, geboren in Hontenisse, was een bekende liberale politicus. Zijn moeder was van Zeeuwse herkomst. Hijzelf was in 1862 in Den Haag geboren. De collectie-Van Eclc is het resultaat van jarenlang verzamelen door een boekenliefhebber met een voorliefde voor het mooie boek en dan vooral negentiende-eeuwse Franse geïllustreerde werken. Tot het legaat behoort een grote verzameling uitgaven van de Franse graficus Gustave Doré (1832), illustrator van de bijbel en van werken van befaamde dichters als Dante, maar oolc van komisch-satirische publi caties over het alledaagse bestaan zoals Les différents publics de Paris (1854). Er behoort ook toe een album met portret van Tennyson en acht gravures bij diens Idylls of the king, gesigneerd door Doré, Tennyson en graveur (1868).9 Tot het vele terreinen bestrijkende legaat behoren geïllustreerde tijdschriften, soms met belangrijke grafiek. De collectie-Van Eek bevat bijzondere werken over archeologie,architectuur en kunst van vaak uit zonderlijk groot formaat. Het zijn voorbeelden van 31 Zeeuws Tijdschrift 2009 I 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 31