Certain jour de Noel, Julie qui avail bien rempli lous ses devoirs Jrcire one superbepoupee dans. la grande cheminêe du salon gothique de sa mam Ope poupee étail admirablernent fade el tendait ses bras a la polite fills Les dimanches de la poupée, ca. 1850. Een zeldzaam kinderboekje waarin een bewegende en pratende pop de hoofdrol speelt. het hoogste niveau van de in de negentiende eeuw opgekomen reproductietechnieken zoals lithografie en fotomechanische technieken, onder meer Aya Sofia Constantinople (1852) met litho's van Louis Haghe naar tekeningen van Gaspard Fossati. De collectie Landwehr-Vogels In 2006 kreeg het Genootschap van het echtpaar Landwehr-Vogels een grote collectie kinderboeken en kinderprenten met veel zeldzame exemplaren die is toegevoegd aan de Genootschapscollectie Kinderboeken. Ze zijn meestal geïllustreerd met situ aties en gebeurtenissen die gewoonlijk te onbelang rijk werden gevonden om af te beelden, bijvoorbeeld huiselijk leven en kinderspelen. Veel beroepen zijn in kinderboeken en op kinderprenten afgebeeld. Dit materiaal geeft inlichtingen over de plaats van kinde ren in het maatschappelijk leven, de manier waarop men met kinderen omging en de waarden die men kinderen vaak letterlijk probeerde in te 'prenten'. In kinderboeken keken grote mensen naar de wereld. De collectie Landwehr-Vogels is breed opgezet en loopt van de zeventiende eeuw tot in de twintigste eeuw en bevat zeldzaam Nederlands en buitenlands materiaal. Hoogtepunt is het oudste bekende Neder landse 'hornboek' van omstreeks 1710. Een hornboek is een klein houten plankje met handgreep waarop een stukje gedrukt of beschreven papier met het alfa bet is bevestigd. Ter bescherming is het papier afge dekt door een dun laagje perkament ('hoorn') dat van dit exemplaar verloren is gegaan. Hornboeken waren voorlopers van het leesplankje. Er zijn slechts enkele Nederlandse hornboeken bekend. Op dit exemplaar is geschreven 'Schoolbortie van mijn Dogter Catharina Wieuland bewaart tot haar gedagtenis. 1739.' Tot deze collectie behoort het tijdschrift Penélopé of maandwerk aan het vrouwelijk geslacht toegewijd (8 dl.; 1821) met prachtige handgekleurde illustraties. 32 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 32