Deel Je schatten nu ©neindig Onder het motto 'Deel je schatten nu oneindig' viert de Zeeuwse Bibliotheek vanaf 18 november 2009 het feit dat 150 jaar geleden besloten is tot de oprichting van een openbare Provinciale Bibliotheek. Om deze 150-jarige geschiedenis van de bibliotheek te delen, is een uitgebreid programma samengesteld. Van woensdag 18 november 2009 tot en met zaterdag 16 januari 2010 is in de Zeeuwse Biblio theek de 'Schattententoonstelling' te zien. Zo zijn er twaalf kabinetjes opgesteld die hoogtepunten tonen uit het rijke bezit vanaf de late middeleeuwen tot heden. Twaalf vakspecialisten zijn uitgenodigd om de schatten te beschrijven (zie de volgende pagina's). In de tentoonstelling 'Middelburg voorheen en thans wordt het straatbeeld uit 1859 vergeleken met dat van nu (naar Samuel Coronel, zie ook het artikel verderop in dit nummer)Verder is er een Rariteitenkabinet en is het échte bureau van P.J. Meertens (Beerta in Het Bureau van f.J. Voskuil) te zien. Zie voor meer infor matie de website www.zeeuwsebibliotheek.nl. Klaas van Bericel (1953) promoveerde in 1983 in Utrecht op het proefschrift Isaac Beeckman (1 588-3637) en de mechanisering van het wereldbeeld, waarvan volgend jaar een Engelse editie zal verschijnen. Hij is momenteel Rudolf Agricola hoogleraar Geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen. Frits Booy (1942) was ruim vierendertig jaar leraar Nederlands, het langst aan Het Baamsch Lyceum, waarvan hij nu nog archi varis is. Hij verzamelt oude kinder- en jeugdboeken en alles over Sinterklaas. Hij publiceert over de geschiedenis van het oude kinderboek en van Sinterklaas en diens feest en houdt dialezingen over deze beide onderwerpen. Al geruime tijd is hij bestuurslid van de Stichting Nationaal Sint Nicolaas Comité. Hij zit in de redactie van het tijdschrift van de Historische Kring 'Baerne' te Baarn. Paul van Capelleveen (i960) is conservator bij de afdeling Bijzondere collecties van de Koninklijke Bibliotheek en conser vator Moderne collectie bij Museum Meermanno in Den Haag. Albert Clement (1962) studeerde muziekwetenschap aan de Universiteit Utrecht, orgel aan het Brabants Conservatorium en theologie aan de Universiteit Leiden. Clement promoveerde in 1989 cum laude op een dissertatie over Johann Sebastian Bach. Sinds 1 mei 2004, bezet Albert Clement ook een Akademieleerstoel Geesteswetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Clement doceert aan de Roosevelt Academy te Middelburg. Clazina Dingemanse (1975) promoveerde in 2008 aan de Universiteit Utrecht op het boek Rap van tong, scherp van pen. Literaire discussiecultuur in praatjespamfletten (1600-1750). Ze publiceerde de afgelopen jaren in diverse tijdschriften en bun dels over het onderwerp 'pamflet'. Momenteel werkt Clazina Dingemanse als hoofd ontwikkeling bij IPD Opleidingen. Marco Goud (1971) studeerde Nederlandse taal- en letterkunde aan de Universiteit Utrecht. Hij promoveerde in 2003 aan de Universiteit Maastricht op het proefschrift Ziende verbeelding. Over zien en (on)zichtbaarheid in poëzie en poëtica van P.C. Boutens. Hij was werkzaam als docent moderne Nederlandse letterkunde aan de Universiteit Leiden en de Vrije Universiteit te Amsterdam. Momenteel werkt hij aan de biografie van P.C. Boutens. Adri K. Offenberg (1939) was tot zijn pensionering in 2004 conservator van de Bibliotheca Rosenthaliana in de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek. Hij publiceert voor namelijk op het gebied van de bibliografie van het joodse boek, met het accent op Hebreeuwse incunabulistiek en Amsterdamse joodse drukkers. In 2004 verscheen zijn mag num opus, de catalogus van de Hebreeuwse incunabelen in de British Library. Over de 'Zeeuwse' Talmoed publiceerde De Ammoniet in 1995 het boekje Ot le-tovah. Teken ten goede van zijn hand. Herman Pleij (1943), emeritus hoogleraar Historische Nederlandse Letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. In 2007 verscheen Het gevleugelde woord. Geschiedenis van de Nederlandse literatuur, 1400-3560, gevolgd in 2008 door Komt een vrouwtje bij de drukker..., over literatuur en drukpers in de vroegmoderne tijd. Werkt thans aan studies over de Antwerpse dichteres Anna Bijns, en over het culturele leven in Amsterdam gedurende de late middeleeuwen. Ronald Rijkse (1946) is vakreferent Nederlandse taal- en letter kunde en conservator Oud Bezit en Bijzondere Collecties bij de Zeeuwse Bibliotheek. Jan Storm van Leeuwen (1943) is, tot zijn pensionering in 2006, 38 jaar werkzaam geweest bij de Koninklijke Bibliotheek, vooral als beheerder van de collectie boekban den. Hij was en is ook docent in de geschiedenis van de boekband bij het Plantin Genootschap te Antwerpen, geeft verschillende cursussen m.b.t. de boekband in Rare Book School, Charlottesville (Virginia) en is gastconservator bij de Universiteitsbibliotheek van Nijmegen.' Piet Vericruijsse (1943) studeerde Nederlandse taal- en letter kunde aan de Universiteit van Amsterdam, promoveerde op een proefschrift over Matheus Smallegange, was docent Historische Nederlandse letterkunde en Boekwetenschap en handschrif tenkunde aan de UvA en is momenteel conservator a.i. van de Artis Bibliotheek, een van de bijzondere collecties van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam. Dirk de Vries (1938) studeerde geschiedenis aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij was van 1971 tot 2002 werk zaam bij de universiteitsbibliotheek te Leiden als conservator van de Collectie Bodel Nijenhuis. Op zijn naam staat een groot aantal publicaties op het gebied van de geschiedenis van de cartografie. Sinds kort is hij actief binnen het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen als conservator van de Zelandia Illustrata. 34 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 34