Deze editie van het Zeeuws Tijdschrift is grotendeels gewijd aan de Zeeuwse Bibliotheek die haar 150-jarig bestaan viert. Het belang van de rol die de ZB in de Zeeuwse samenleving speelt, kan moeilijk worden overschat. Natuurlijk vooral als plaats waar Zeeuwen hun nieuwsgierigheid kunnen bevredigen; een grote variatie aan boeken, tijdschriften en nu ook digitale informatie staat ons ter beschikking. De collectie kan niet alleen ter plekke worden geraadpleegd, maar sinds kort ook via de eigen computer thuis. Wie zelf geen uitgebreide fysieke bibliotheek had, kan zich de eigenaar voelen van de collectie van de ZB. Thuisbankier waren we al langer maar onze nieuwe hoedanigheid van thuisbibliothecaris is veel interes santer en biedt oneindig veel creatieve mogelijkhe den. De nieuwe rol die de ZB voor zich ziet weggelegd, is - naar voorbeeld van Nieuwspoort Den Haag - die van 'Nieuwspoort Zeeland'. Dit in samenwerking met andere grote, maatschappelijke en culturele organisaties en bedrijven als SCOOP, SCEZ, Zeeuws Archief, Zeeuwse Musea, PZC, Omroep Zeeland en kleinere organisaties zoals het Zeeuws Tijdschrift. In de grote stroom aan informatie die dagelijks op de burger afkomt, wil de ZB een wegwijzer zijn. Het voorwerk dat de ZB zo verricht, kan een grote tijdsbesparing betekenen voor de consument. De ZB speelt in op de tendens naar een selectiever infor matiebehoefte. Als Nieuwspoort kan de ZB in toe nemende mate de leverancier worden van specifieke inhoud (content) aan een breed scala van maatschap pelijke organisaties zoals scholen, ziekenhuizen, culturele instellingen, overheden en bedrijven. In het huidige horizonloze tijdperk is een baken als Nieuws poort noodzakelijk, niet als reddingsboei maar als inspirerende denkplek. Het valt te verwachten dat 'Nieuwspoort Zeeland' een steeds centralere rol in het Zeeuwse maatschappelijke debat zal spelen. In zijn bijdrage over de Zeeuwse Bibliotheek in het ZT wijst Marcel Migo op de innige band die er tussen die twee in de afgelopen zestig jaar heeft bestaan. M.P. de Bruin, oprichter van het Zeeuws Documentatiecentrum van de ZB, was tien jaar eind redacteur en vele redacteuren en auteurs van het ZT werk(t)en in het dagelijkse leven bij de ZB. Zo was Albert de Visser, de huidige secretaris van dit tijd schrift, een aantal jaren directeur ervan. In dit ver band dient speciaal het hoofd Informatiediensten Collecties en plaatsvervangend directeur Marlies Jon- gejan genoemd te worden. Samen met de toenmalige interim-hoofdredacteur Bert Teunis en de secretaris Leon DeWitte schoeiden ze met een vooruitziende blik het ZT op een moderne professionele leest. Dit tijdschrift profiteert daar nog steeds van. Bij Marlies en redacteur Lineke Broos, die PR- medewerkster van de ZB was, vond ik in 2002 een gewillig oor toen ik vroeg of de ZB het initiatief van het ZT wilde steunen om een Zeeuwse Boe kenprijs in het leven te roepen. Het gezamenlijke project loopt tot de dag van vandaag voort. Nu ook de PZC zich bij het initiatief heeft aangesloten, is de bekendheid ervan alleen maar toegenomen; de PZC schonk ruime aandacht aan de ingezonden boeken en de publieksprijs. De Zeeuwse Boekenprijs is een voorbeeld van de toenemende samenwerking tussen Zeeuwse organisaties die de kracht en zichtbaarheid van deze regio zowel kwantitatief als kwalitatief ver sterken. Immers, identiteit die van binnenuit groeit, is elastisch en continu in beweging, terwijl een van buitenaf opgelegde identiteit star en breekbaar is. paasl van d®r ¥®lde 4 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 4