HOOGTEPUNTEN UIT DE COLLECTIE P.C. BOUTENS Het is lastig om één hoogtepunt te kiezen uit de Boutens-collectie van de Zeeuwse Bibliotheek. De col lectie bevat zeer veel bijzondere uitgaven. Dat heeft te maken met het unieke dichterschap en oeuvre van P.C. Boutens (1870-1943). Hij hield er verheven opvat tingen op na en was een groot liefhebber van mooie boeken. Boutens was een bibliofiel. Van al zijn bundels liet hij - naast de gewone oplage voor het grote publiek - ook enkele luxe exempla ren drukken op bijzonder papier, gebonden in een perkamenten band, genummerd en gesigneerd of van een opdracht voorzien. Deze exemplaren waren veelal bestemd voor zijn vrienden en mecenassen die er meestal een gepeperde rekening bij kregen gepresenteerd. Bij Boutens' eerste bundel XXV verzen (1894) - op het titelblad prijkt de naam P.C. Boutens Jr. - is het bibliofiele karakter al aan de orde: er ver schenen slechts honderd genummerde exemplaren. De gedrukte opdracht luidt: 'Voor mijn vrienden'. Deze bundel werd in Middelburg uitgegeven door F.P. d'Huy. De Zeeuwse Bibliotheek bezit een exem plaar met een handgeschreven opdracht aan zijn leerling en vriend H.G.A. Obreen uit 1895. Dit is de vroegste mij bekende opdracht van Boutens in een bundel van zijn hand. Bovendien wordt in Middelburg het exemplaar bewaard dat van Boutens zelf geweest moet zijn. Na deze eersteling volgden nog vele schitterende bun dels en vertalingen van Boutens. De Middelburgse Boutens-collectie bevat veel van deze prachtuitgaven. Eén van die bijzondere uitgaven is de Naenia (1903), een reeks gedichten die Boutens schreef bij de dood van zijn leerling Willem van Tets. Van deze bundel werden slechts twaalf uitgaven gedrukt. Bovendien werden ze voorzien van handgekleurde initialen door Jan Toorop, met wie Boutens bevriend was. Een ande re buitengewoon zeldzame uitgave is een exemplaar van de Beatrijs (1908), waarvan volgens het colofon slechts vier exemplaren zijn gedrukt. G.W.J. Bruins - ook een vriend van Boutens - versierde de initia len. Het enige bekende exemplaar bevindt zich in de Zeeuwse Bibliotheek. Als ik dan toch één hoogtepunt uit de Boutens- collectie moet aanwijzen, dan kies ilc voor het Liber amicorum dat Boutens bij zijn zeventigste verjaardag op 20 februari 1940 werd aangeboden door vrienden en bewonderaars. De titelpagina werd gekalligrafeerd door Frits Lensvelt (hij verzorgde ook de uitgave van het openluchtspel Middelburg's overgang in 1925). Onder aan de titelpagina is het Zeeuwse wapen te zien. De lederen band (oranje met gouden decoraties) werd ontworpen door Elisabeth Menalda. Tal van vrienden en collega-literatoren hebben een bijdrage geleverd. Zo zijn er handgeschreven bijdragen te vinden van Lodewijk van Deyssel, J.C. Bloem, Jan Prins en A. Roland Holst. Daarnaast staan er ook prachtige kunstwerkjes in van onder meer Willem van Konijnenburg, Christiaan de Moor en Lucie van Dam van Isselt. Bovendien zetten allerlei vrienden en bekenden hun handtekening in het boek, onder wie Boutens' huisknecht en vriend Cornelis van Duyvenbode. Voor de biografie die ik voorbereid is de Boutens- collectie van de Zeeuwse Bibliotheek van onschatbare waarde. De collectie geeft een prachtig beeld van het oeuvre van Boutens en van zijn opvattingen over lite ratuur en de wijze van uitgeven. Bovendien leveren de vele opdrachten in de boeken - zowel die van Boutens aan vrienden als die van anderen aan Boutens, zoals van Thomas Mann - zeer interessante informatie voor zijn biografie. De P.C. Boutens-collectie van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Samengesteld en ingeleid door R.M. Rijkse, met bijdragen van B. Peperkamp en M. Goud. Amsterdam, 1997. Marco Goud 47 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 47