ZEEUWSE BOEKBANDEN JAN BANE - NI EESTERBINDER De Provinciale Bibliotheek van Zeeland, voorganger van de Zeeuwse Bibliotheek, bezat al voor de Tweede Wereldoorlog fraaie boekbanden uit de achttiende eeuw. Toen uitte het zelfbewustzijn van de leidinggevende en geletterde klasse in Zeeland zich onder andere in rijk bestempelde en bijzondere boekbanden. De voor beelden van de Provinciale Bibliotheek zijn echter gro tendeels verloren gegaan in mei 1940. Vanaf de jaren zeventig is de bibliotheek weer mooie boekbanden gaan verzamelen om het verlorene te vervangen. Thans bezit de Zeeuwse Bibliotheek een collectie Zeeuwse hand boekbanden, die zijn gelijke haast niet kent. Daartoe behoort ook de hier afgebeelde band van Jan Dane. Het is onbekend wanneer Dane geboren werd, maar op 19 juni 1755 werd hij ingeschreven in het Middelburgse gilde van boekdrukkers, -binders en -verkopers. Vermoedelijk was hij leerling van de belangrijke Zeeuwse binder Suenonius Mandelgreen. Dane ontwikkelde zich tot een uitstekend binder op zowel technisch als esthetisch terrein. Hij werkte niet alleen. Zijn vrouw, Abigail de Klerk, stond hem zeker bij en hij had ook knechten. Dane stierf in 1783 en zijn weduwe zette het bedrijf voort tot aan haar dood in 1789. Dane drukte enkele boeken en was een uitgever van enige betekenis. Hij schreef ook teksten voor Zeelands cronyk-almanach, die hijzelf tussen 1777 en 1784 uitgaf. Maar hij is tegenwoordig als binder bekend, vooral nu een band met zijn signatuur is opgedoken (nu in de Zeeuwse Bibliotheek) en geble ken is dat hij de vele luxebanden maakte, die eerder aan de Satisfactie Binderij werden toegeschreven. De hier afgebeelde band is ook bijzonder. Hij omvat Het boek der Psalmen, in 1773 te Middelburg uitge geven, volgens de vlak ervoor gepubliceerde offi ciële berijming van de Staten Generaal. Drukker Isaac Scheltus kreeg de opdracht van de Staten op 19 augustus 1773 en al op 30 augustus verzochten Gabriel Clement, Hendrik Sas en Martinus van Sevenhoven de Middelburgse overheid de Middelburgse editie(s) niet aan één persoon te gun nen, maar aan een groep uitgevers. Maar op n okto ber vroeg Pieter Gillissen het octrooi voor zichzelf en zijn associés. Clement en de zijnen wisten ervan en hadden al op 21 september een verzoek ingediend om ten minste ook het octrooi te krijgen. Uiteindelijk kre gen zij het, tezamen met vijf andere uitgevers, onder wie Jan Dane. Gillissen bleef buitenspel. Wellicht kwam Daniel Tulleken, een belangrijk en invloedrijk Middelburger met veel interesse in het boek, tussen beide. Twee bijzondere exemplaren van Het boek der psalmen die bewaard zijn gebleven (een in een privécollectie en een in de Zeeuwse Bibliotheek), hebben zijn wapen op de platten. Deze editie bevat een extra tekening van P. Snijders, voorstellende Vrouwe Overvloed in een ruimte met apparaten en gereedschappen met betrek king tot het binden en drukken en staande onder een poort met de wapens van de genoemde uitgevers én van Tulleken en zijn vrouw. De band steekt in rood marokijn. De platten hebben een kader met een rijke stempeling in de hoeken. Direct daarbinnen staat een tweede kader in de vorm van een langgerekte vierpas en omzoomd door bloemstempels. De ruimte erbin nen is uitgevoerd in grijsgroene zijde beplakt met een papieren schildje, beschilderd met en in de vorm van Tuilekens wapen met een strik en linten. De snede is niet alleen verguld, zoals normaal bij luxebanden, maar is ook beschilderd, met het wapen van Zeeland op de kopsnede en dat van Middelburg op de staart. Op de voorsnede toont deze band muziekinstrumen ten; dit kan een verwijzing naar de 150ste Psalm zijn, waarin God geprezen wordt met allerlei muziekinstru menten. Jan Storm van Leeuwen 49 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 49