SPIEGEL DER WERELD EN SCHATKAMER VAN KAARTEN AENDE EDELE. VERMO De Provinciale Bibliotheek van Zeeland bleek bij haar oprichting in 1859 een redelijk aantal oude Nederlandse atlassen te bezitten, alle afkomstig uit de boekerijen van de provinciale griffie. De oudste catalogus uit i860 laat dat zien: twee edities van Ortelius' Theatrum (1571 en 1592), de atlas van Mercator uit 1595 en een latere uitgave ervan door Hondius (1619), de zeldzame Appendix op de atlassen van Ortelius en Mercator in 1631 door Blaeu uitgegeven, een vierdelige atlas van Blaeu (1635-1654) en de stedenatlassen van Braun en Hogenberg en van Joan Blaeu. De omvangrijke bruik lenen van de Nederlands-Hervormde Gemeente van Middelburg (1861) en van het Zeeuws Genootschap van Wetenschappen (1899) verrijkten op hun beurt dit bezit met onder andere de atlas van De Jode en nog meer atlassen van de Blaeus. Dit prille begin hield een belofte voor de toekomst in, die evenwel niet kon worden waargemaakt. Door schenkingen werd deze kleine kostbare deelcollectie nog wel wat uitge breid, maar het aandeel van de oude cartografie in de Zeeuwse Bibliotheek zou door het zware accent op de verwerving van Zelandica uiteindelijk klein blijven. Zo zijn dan anderhalve eeuw boeken verzameld voor Zeeuwen en die in of over Zeeland zijn geschreven. Het is daarom niet meer dan terecht om juist van wege hun Zeeuwse connectie twee atlassen uit dit kostbare bezit bijzondere aandacht te geven. Ze date ren beide uit het laatste kwart van de zestiende eeuw toen de groeiende betrokkenheid van de Nederlanden bij de wereldhandel de vraag naar geografische infor matie in boekvorm, atlassen en kaarten enorm deed toenemen. Tientallen drukkers, uitgevers, cartografen en graveurs waren daarmee in de weer. In 1578 verscheen te Antwerpen de eerste druk van het Speculum orbis terrarum (De Spiegel der Wereld), samengesteld en uitgegeven door Gerard de Jode. Vanwege de zware concurrentie van het in 1570 voor het eerst verschenen Theatrum orbis terrarum van Ortelius bleef het debiet van zijn atlas zeer gering. Een van zijn naaste medewerkers in dit atlasproject was Daniel Cellarius, een geleerde uit Wurtemberg, die zich als arts in Vlissingen had gevestigd. Zijn bijdrage ligt voornamelijk in het bewerken van kaarten voor uitgave in het uniforme formaat van de atlas en in het leveren van de teksten op de keerzijde van de bladen. Na de sluiting van de Schelde in 1585 verschoof met het zwaartepunt van de handel ook het centrum van cartografische activiteit van Antwerpen naar Amsterdam. Daar ontplooide zich pas echt de grote zeevaart, niet alleen gericht op Europa maar ook op landen ver daar buiten. De uitgever die met kaarten en boekwerken als eerste op de daarmee gepaard gaande belangstelling in de kennis van verre landen en zeeën inspeelde was Cornelis Claesz. Bij hem verscheen het Caert-Thresoor, een wereldatlasje in klein formaat met 160 kaartjes. De vroegst bewaarde druk uit 1598 van deze 'Schatkamer met kaarten', waarvoor hij als mede-uitgever Barent Langenes uit Middelburg had aangetrokken, is opge dragen aan de Staten van Zeeland. Uiteindelijk zijn het maar bijrollen die Cellarius en Langenes vanuit Vlissingen en Middelburg speelden in de bloeiende Vlaamse en Hollandse cartografie van omstreeks 1600, maar wel de moeite van het vermelden waard. Dirk de Vries GENDE, HOOCHGELEERDE, WESE, DISCRETE, SEER V O O RSIE üJ I GE HEE- rcn, de Hceicn Staten Slandis endc 4Gracf- fchap van Zcclandc. Engliefien E. H.vele menlchen ccn groot ghenocgcn ende venmeckinghc nemen int icfcn der Hiftorien Al hoewel zjr nochtans dc felveghclcfcn hebbende dacr uyt woynich nudts endepvofij'S te trecken weten Iaefijn verwonden, alszyande- ren lieden van derIclver nutticheydt hooien fpiceck.cn ende dif- courreren, dwelckdacr.dcm'c comt dit de Hiftorien bydco ghcmccnen lieden doargaens meed gftelcfèn wat'den ibnder aemnecckinghe yaatyde ende pkctfe, bydcn oudenghenoem; Cronologin, endc GtogriphU, wetende gheiijck dc twee oogh:n! van alle Hiftorien, prjncipahjcken de Geographic, vandc wclcke in vooriyden ccnighc trcffelijckè ghcleerdc-nvmncn Icci heerhjck endc vvijdt- loopich gfK'handelt ende ghenactccri -hebben Doch allcenlijck by ghc- 1 fdiafte Opdracht aan de Staten van Zeeland door Bernard Langenes in het Caert-Thresoor, gedateerd 'In Middelburgh den 20. Mey 1598'. 59 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 59