In het strategiedocument 'Zeeuwse Bibliotheek als openbare en wetenschappelijke bibliotheek 2009-2022' las ik, dat centralisering van de fysieke bibliotheek vanuit financieel oogpunt noodzakelijk lijkt. Wordt daarmee de ZB bedoeld? Marlies Jongejan: Bibliotheken bevinden zich in een overgangsperiode. De afgelopen jaren zijn er diverse rapporten verschenen die duidelijk maken dat de bibliotheek ook in 2020 nog bestaat, maar er anders uit zal zien. De omslag van fysiek naar digitaal zal dan gerealiseerd zijn, ook al zal er altijd een papieren collectie blijven. Met die centralisering van de fysieke bibliotheek wordt dan ook de collectie Nederland bedoeld, dus het bezit van alle bibliotheken inclusief de Koninklijke Bibliotheek en de universiteitsbiblio theken. Dat proces is al geruime tijd aan de gang en heeft tot gevolg dat bijvoorbeeld overheidspublicaties zoals De Staatscourant alleen nog in de KB fysiek worden opgeslagen zolang het nog een publicatie op papier blijft. Dit betekent dat wij onze papieren ver sies van de Staatscourant gaan afstoten. Op het terrein van onze traditionele zwaartepun ten zoals maritieme, juridische, technische, godsdien stige en muzikale - de ZB heeft bijvoorbeeld een van de grootste bladmuziekcollecties - vakliteratuur en onze Zeelandcollectie gaan we als vanouds door met verzamelen. Dat is dus ook economisch gezien een efficiënte methode. Voor het openbare gedeelte van de bibliotheek, de OB, blijven we net als alle andere bibli otheken in Nederland gewoon boeken aanschaffen voor een breed publiek. Waarom is er niet één Zeeuwse bibliotheekorgani satie? Overal in de Zeeuwse samenleving zien we opschaling naar Zeelandbreed. Dat proces is al vanaf de jaren tachtig bezig: eerst lokaal, vervolgens regio naal en daarna Zeelandbreed. Ton Brandenbarg: Zeeland heeft vier basisbiblio theken: Zeeuws-Vlaanderen, Oosterschelderegio, Vlissingen en Middelburg. Die opschaling heeft in 2005 zijn beslag gekregen. Daarvoor waren er nog veel meer plaatselijke bibliotheken. Sinds dat jaar is er ook het Directie Overleg Zeeuwse Bibliotheken. Dat was vooral een bestuurlijke opschaling. De commis sie Meijer had in 2000 geadviseerd dat bibliotheken in het kader van de vernieuwingsslag van fysiek naar digitaal idealiter een gebied van minimaal 300.000 inwoners zou moeten bedienen. Het is heel goed Marlies Jongejan denkbaar dat Zeeland op termijn als één Zeeuwse bibliotheek is georganiseerd, door fusie of als federa tie. MJWe werken al heel veel samen. Alle Zeeuwen die lid zijn van een bibliotheek, en dat zijn er zo'n 100.000, profiteren van de hechte samenwerking. Wij hebben een convenant gesloten waarin de kwaliteit van de gezamenlijke dienstverlening centraal staat. In Zeeland werken we met dezelfde catalogus, één pasje voor alle bibliotheken, uniforme tarieven en uitleen- voorwaarden en kan iedereen zijn of haar boek bij elke bibliotheek in Zeeland inleveren. Als ZB bieden we met onze bibliobussen service in kleine kernen 6 Zeeuws Tijdschrift 2009 I 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 6