ZNF als conduit tussen noord en zuid folce van Leeuwen knikt instemmend: 'Vlaanderen was toen zeer gevormd door de macht van de katholie ke kerk en weinig zelfverzekerd. Claus gooide stokken in hondenhokken.' Intussen zit het wel goed met het zelfvertrouwen van de Zuid-Nederlanders, of laten we zeggen Vlamingen. 'Vroeger keek Vlaanderen op naar Nederland met een merkwaardige haat-liefde maar ook bewonderende houding', vervolgt Van Leeuwen. 'Nederland gedroeg zich met een zekere arrogantie en desinteresse alsof het daar allemaal beter was, noem de België zelfs een bananenrepubliek. Dat is omgesla gen. Enerzijds omdat het Vlaanderen economisch en cultureel zeer goed gaat, anderzijds omdat het op veel terreinen in Nederland helemaal niet zo goed gaat.' Een wonderlijke kloof tussen buren met een gemeen schappelijke geschiedenis, twee culturen die elkaar wel verstaan maar niet begrijpen, laat staan kennen. Het Nazomerfestival is ook in die zin van belang. Klaas Delrue, zanger/tekstschrijver van de band Yevgueni ervaart het aan den lijve: 'In eigen land spe len we voor afgeladen muziektempels als de Ancienne Belgique en het Antwerps Sportpaleis, ons Nederlands avontuur begint vanavond op het Abdijplein.' F. van Dixhoom, dichter, meldt zich. Zomaar op een middag, de gedichten van Jacques Hamelinlc in de hand, 'de onterecht vergeten dichter die ongelooflijk belangrijk voor me is geweest.' Hij vertelt hoe de voorstelling van Decleir en De Sutter hem deed terugkeren naar 1967. 'In Cadzand beleefde ik toen mijn eeuwig durende zomer. Ik was geraakt door Hamelinks eerste bundel die enorm was gericht op Dylan Thomas. Van Dixhoom draagt voor: De bittere geur van de zomer en Delta, 'weggezongen van Thomas, maar als je zijn gedichten kent en Onder het Melkwoud, dan zie je de invloed. Merkwaardig en mooi.' 'Lezen en voordragen zijn verschillende ervarin gen,' zegt Koen De Sutter, en we praten over de taalrijk dom van Claus, de muzikaliteit van de tekst, het proeven van woorden in zinnen die moeten ademen omdat elk woord ertoe doet. 'Door de voorstellingen te spelen voor publiek,' zegt Jan Decleir, 'doen we elke dag nieuwe ontdekkingen. Daar gaat het om, dat zijn de wezenlijke momenten.' Er zitten verfspatters op z'n hemd maar het zijn nu woorden die hij schildert. Een ode aan Claus? 'Het begin van een ode', zegt de acteur. Er komt nog meer? Hij zwijgt. Langdurig en betekenisvol. 'Om te beginnen bij het begin' Hij lacht de stilte weg en knipoogt. ZEELAND NAZOMERFESTIVAL Het ZNF bestaat sinds 2001. Bijzondere locaties in het Zeeuwse landschap zijn inspiratiebron en decor voor locatievoorstellingen, die speciaal voor het festival geproduceerd worden. Het festivalhart in Middelburg is het centrale ontmoetingspunt met kleine voorstellingen op unieke plekken, concerten, literatuur, beeldende kunst, talkshows en workshops. In 2009 hebben bijna 12.000 mensen de locatie voorstellingen bezocht, een verdubbeling ten opzich te van 2008 en het hoogste aantal sinds de start van het festival in 2001. De voorstellingen en concerten op het festivalhart trokken ruim 12.000 bezoekers. THEATERPRODUCTIEHUIS ZEELANDIA Het Zeeland Nazomerfestival wordt georganiseerd door Stichting Theaterproductiehuis Zeelandia. Het pro ductiehuis maakt jaarlijks ten minste vijf voorstel lingen in verschillende genres, die sterk verbonden zijn met het Zeeuwse landschap en de daaraan verbonden thematiek. Twee producties gaan in het seizoen op tournee. Sinds 2009 maakt Zeelandia deel uit van de landelijke basisinfrastructuur voor de kunsten. Directeur: Henk Schoute; Artistiek lei der: Alex Mallems.Locatievoorstellingen 2009: De Storm van William Shakespeare, op de akkers van de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder in Wilhelminadorp; Onder het Melkwoud van Dylan Thomas, aan de oever van de Oosterschelde in Serooskerlce (Schouwen-Duiveland); Zittend Meisje van Nirav Christophe, in een duinpan bij Westkapelle; Wiek van Boukje Schweigman, in een windmolenpark bij Terneuzen. AGENDA Mathilde, muziektheaterproductie over de uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstige Mathilde Willink. Première 10 maart 2010. Zeeland Nazomer Festival 24 augustus t/m 4 sep tember 2010. Meer informatie: www.theaterzeelandia.nl 66 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 66