li AAR FILM BY THE SEA het sprookje is nog geeneens begonnen Op vrijdag n september kon Je niet om Film by the Sea heess. Vlissingen hing vol met vlaggen en posters en ook voor de buis was er geen ontkomen aan. Film by the Sea en openingsfilm De Storm op de NOS, SBS of RTL, zelfs tot aan het weerpraatje van Piet Pauiusma aan toe. Vanwege het Zeeuwse thema van de film was De Storm «Ie gedroomde openingsfilm. Door Sonja Barentsen Het was een en al glitter, glamour en sterren op de openingsavond. Onder andere Famke Janssen, René Mioch, Ronald Plasterk, Monique van de Ven en natuurlijk hoofdrolspelers Sylvia Hoeks en Barry Atsma schreden over de rode loper naar binnen. Het was de tweede keer in de geschiedenis van Film by the Sea dat een Nederlandse film haar wereldpremière beleefde bij het festival. In 2007 opende Film by the Sea met UMOJA, Een Manier Om Thuis Te Komen, een film over de Zeeuwse band BL0F. Ook die Zeeuws/ Nederlandse film leverde veel media-aandacht rond het festival op. De Storm zorgde ook nog eens voor een recordaantal bezoekers. Op 17 september verwelkomde Film by the Sea de 10.oooste bezoeker van De Storm: Hannie van Doornik uit Vlissingen. Uiteindelijk bezochten 15.000 mensen de film tijdens het festival. Van filmXperience tot Harbour Lights Nadat de hectiek en glitter en glamour van de ope ningsavond achter de rug waren, ging Film by the Sea met het reguliere programma van start. Met name het eerste weekend van het festival staat altijd bol van de activiteiten. Er is in dat weekend traditiegetrouw het filmcollege (vier films begeleid door lezingen), the filmXperience (workshops en masterclasses op het gebied van acteren en regisseren) en DELTA Shorts (competitie voor korte films). Daar kwam dit jaar nog de opening van het programma Harbour Lights bij, een programma rond havenfilms. Ook de vertoning van de allereerste 3D-film in Zeeland was een hap pening. Met speciale brillen op kon het publiek zich letterlijk de film ingetrokken voelen worden. Op maandagavond start traditiegetrouw het hoofd programma: de Film- en Literatuurcompetitie. Film by the Sea toont altijd een interessante mix van de betere Hollywoodproductie aangevuld met onafhankelijk geproduceerde arthousemovies, maar het film- en lite ratuurprogramma is hét onderdeel waarmee Film by the Sea zich nationaal en internationaal onderscheidt van andere festivals. Het bij het publiek bekendste onderdeel hiervan is de Film- en Literatuurcompetitie. Dit jaar was de openingsfilm Precious naar de roman Push van Sapphire. In de competitie dongen in totaal elf films mee en de jury koos als uiteindelijke winnaar Le Hérissson van Mona Achache naar L'élégance du her- isson van Muriel Barbery. Het thema film en literatuur lcomt niet alleen terug in de competitiefilms. Er zijn naast deze films nog vele andere literaire verfilmingen te zien tijdens het festival. Ook is er ruimte voor literaire activitei ten zoals de bekendmaking van de shortlist van de Zeeuwse Boekenprijs. Daarnaast was er dit jaar een schrijfworkshop voor (aspirant) scenarioschrijvers die onder leiding van regisseur, scenarist en acteur Chiem van Houweninge een week lang hard werkten aan de verfijning van hun eigen scenario. Winnares hiervan was Ans Schilders. Haar scenario wordt, als alles goed gaat, verfilmd en vertoond op de editie 2010. Relaxte atmosfeer Film by the Sea staat in Nederland bekend om de ontspannen sfeer en gemoedelijkheid. Veel schrij vers, acteurs en regisseurs doen het festival dan oolc graag aan. Ze kunnen zich in Vlissingen vrij bewegen zonder dat ze het gevoel hebben dat de pers ze op de huid zit en het gastvrije karakter van het festival zorgt ervoor dat ze zich ook écht welkom voelen. Elk jaar heeft het festival een jury bestaande uit verschillende mensen uit de Nederlandse literaire wereld of filmin dustrie en elk jaar keren veel oud-juryleden vol genoe gen terug naar het festival. Dat geeft het festival heel veel extra levendigheid en sfeer. Het gaat er bij Film 67 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 67