by the Sea zo gemoedelijk aan toe dat je de bekende schrijfster of acteur waar je naast blijkt te staan in het Cine Café gewoon even kunt aanspreken. Vlissingen werd in het verleden onder andere bezocht door Morgan Freeman (acteur SevenBen Elton (schrijver Blackadder) en Jonathan Demme (regisseur The Silence of the Lambs). Ook deze editie waren er weer veel bijzondere gasten. Allereerst was er de jury die bestond uit schrijfsters Tania Heimans en Nelleke Noordervliet, actrice en scenarioschrijf ster Marjolein Beumer, schrijfster en actrice Nazmiye Oral, oud-filmdistributeur Max van Praag, acteur Pierre Bolcma en vaste juryvoorzitter Rinus Ferdi- nandusse. De Noorse regisseur Pal Jackman was 12 september aanwezig bij de Nederlandse première van The Storm in my heart; de veelbelovende jonge regis seur Duncan Jones deed op 16 september het festival aan voor de Nederlandse première van zijn speelfilm debuut Moon en ook veel van de regisseurs van de competitiefilms waren aanwezig. Maar de hoofdgast van het festival was zonder twijfel de Nederlandse regisseur George Sluizer, maker van, onder andere, Spoorloos. Hij ontving een Lifetime Achievement Award voor zijn complete oeuvre en was de gehele festivalperiode te gast in Vlis singen. Op vrijdagavond 18 september onthulde hij alle ins en outs van zijn carrière in een talkshow met lcunstjournalist Ronald Ockhuizen en op 19 septem ber nam hij zijn award in ontvangst tijdens het afslui tende Award Ceremony Dinner met één van de meest emotionele toespraken die ooit te horen is geweest tij dens het festival. Sluizer droeg zijn award op aan zijn vrouw Anne die hem ondersteunt bij al zijn projecten. Festivalnexus Vlissingen-Breda Festivaldirecteur Leo Hannewijk kijkt op de editie van 2009 terug als 'het kwalitatief beste festival tot nu toe'. Die toename in kwaliteit heeft onder andere te maken met de organisatorische invulling van het fes tival. Doordat er een samenwerking is aangegaan met International Film Festival Breda kan de staf van het festival zich nu het hele jaar door op haar vakgebied richten. Dit heeft direct gevolgen voor, bijvoorbeeld, het programmeren van films. Er zijn betere contacten met filmmakers en filmdistributeurs waardoor er meer bijzondere films (uit meer verschillende filmlanden) naar het festival kunnen worden gehaald. Kwantitatief is er weinig groei meer mogelijk. Het festival heeft met 43.500 bezoekers dit jaar bijna haar maximumca paciteit bereikt. Maar de nog prille samenwerking met Breda gaat de komende jaren ongetwijfeld een veel belangrijker groei opleveren: die in kwaliteit. Voor meer informatie: www.filmbythesea.nl 68 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 68