Rik Launspach ontvangt de Zeeuwse Boekenprijs 2009 uit han den van Hendrina van Cranenburgh. De in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs in het leven geroepen PZC-Publieksprijs ging naar Marjon Sarneel voor haar roman Maidentrip. Via de website van de PZC kreeg zij 760 stemmen. De jury kwam bijeen in Veere waar tijdens het Campveerse Torenoverleg op 9 oktober de beslis sing werd genomen de Zeeuwse Boekenprijs 2009 toe te kennen aan een boek dat het hart van Zeeland raakt. De aandacht voor de film De Ramp heeft de debuutroman van Rik Launspach wat in de schaduw geplaatst. Dat is onterecht. 1953 is een sterke roman die inzicht geeft in de Ramp en de (inter)menselijke reacties daarop. Het heeft een krachtige stijl en een dramatisch plot dat beeldend wordt verteld en weet te ontroeren. Daarom kent de jury de ZBP 2009 aan 1953 toe. juryrapport Jan Bruijnsprijs 2009 Door de jury werden twee boeken voor de Jan Bruijns prijs genomineerd. De slag om de Oosterschelde van Paul de Schipper, gepubliceerd door Uitgeverij Atlas (Amsterdam, 2008) is een fraai staaltje participerende journalistiek van De Schipper. Maar het is nadruk kelijk meer. Gedegen bronnenonderzoek zorgt dat het vlot geschreven kloeke werk naast emotie ook talloze feiten bevat. Voor iedereen die belangstelling heeft voor actievoeren of voor de recente historie van de Oosterschelde of voor het functioneren van provinci ale politiek en de staat binnen de staat Rijkswaterstaat is dit absoluut een must. Een must is ook de Landschapsatlas van Walcheren van Kees Bos en Jan Willem Bosch (Koudelcerke: Bos en Bottcher 2008). Dankzij hun monnikenwerk is er een monument voor het landschap van Walcheren opgericht. De geschiedenis daarvan komt bladzijde na bladzijde tot leven. De zorgvuldig gekozen illustraties fungeren als vensters op het veelzijdige panorama dat hier wordt getoond. Van het spoor bijster raken is geen sprake, daarvoor is de structuur van dit boek te solide. De jury stond voor een tamelijk moeilijke keuze maar besloot de Jan Bruijnsprijs 2009 toe te kennen aan een zeer informatief journalistiek boek over een succesvolle actiegroep die aan het begin van de jaren zeventig van de vorige eeuw een van de eerste aanzet ten gaf tot een bewust nadenken over de verhouding mens-natuur. Paul de schipper heeft in zijn Slag om de Oosterschelde dat verhaal met een sterke persoonlijke betrokkenheid vastgelegd. Een boek van een Zeeuw uit Venezuela voor Zeeuwen. De Schipper wint dan ook, niet zonder slag of stoot, de Jan Bruijnsprijs 2009. De jury van de Zeeuwse Boekenprijs en de Jan Bruijnsprijs 2009 bestond uit Ton Brandenbarg, Ingo de Moor, Karla Peijs (voorzitter), Anna Tilroe, Peter Jansen en Paul van der Velde (secretaris). Het juryrapport van de Zeeuwse Boekenprijs 2009 werd gelezen door de voorzitter en het juryrapport van de Jan Bruijnsprijs door de secretaris op 30 oktober 2009 in de Zeeuwse Bibliotheek waarna de prijzen aan de winnaars werden overhandigd door Hendrina van Cranenburgh van de Campveerse Toren. 71 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 71