DROMEN VAN EEN ZEEUWS MECENAAT HET MUSEUM KUNST DER WESTKÜSTE OP FÖHR Het kabinet bezuinigt 10 miljoen euro op cultuur, kopte NRC Handelsblad op 16 september 2009, daags na Prinsjesdag. Zal Zeeland die trend volgen en zul len in het bijzonder de musea daaronder lijden? Uit de Uitwerkingsnota provinciaal museumbeleid 2007-2012 van de provincie blijkt dat van de 45 musea in Zeeland 16 musea beroepskrachten in dienst heb ben en dat slechts bij twee musea bijna alle werk zaamheden door beroepskrachten worden uitgevoerd: bij het Zeeuws Museum en het Zeeuws Maritiem MuZEEum. De overige musea drijven voornamelijk op vrijwilligers. Zeeland kent maar één museum voor moderne kunst: het Marie Tak van Poortvliet Museum Dom burg. Dat museum heeft een parttime beroepskracht (0,2 fte) in dienst en werkt verder alleen met vrijwilli gers. Er zijn plannen voor een uitbreiding, zodat naast wisseltentoonstellingen in het kader van Domburg als Europese kunstenaarskolonie toen en nu, de basis collectie van het museum aangevuld en permanent tentoongesteld lean worden. Maar in tegenstelling tot zijn grote broertjes, en zelfs kleine als Het Polderhuis in Westkapelle en De Schotse Huizen in Veere, krijgt het Domburgse museum geen enkele structurele nationale, provinciale of gemeentelijke subsidie en is het dus afhankelijk van - door de kredietcrisis steeds moeilijker te verwerven - incidentele steun. Omdat het museum erin slaagt telkens weer tentoonstel lingen van hoge klasse en vaak internationale allure neer te zetten, komt enige gelegenheidssteun er toch altijd wel, maar waar blijft de structurele steun, en bij gebrek aan enige vorm van overheidsbij stand de welwillende mecenas? Is er in Zeeland een Frederilc Paulsen? Ferring Pharmaceuticals De endocrinoloog Frederilc Paulsen sr. (1909-1997) kwam in Dagebüll op het vasteland van Sleeswijk- Holstein ter wereld en kreeg zijn opleiding in Kiel. Op de vlucht voor de nazi's vestigde hij zich in 1935 in Zweden waar hij in 1950 de firma oprichtte die vanaf 1954 Ferring Pharmaceuticals zou heten en nu, anno 2009, vestigingen in zo'n veertig landen over de hele wereld heeft. Het zeer welvarende, vooral op research gerichte bedrijf verwierf in het bijzonder internationale bekendheid door de ontwik keling van vernieuwende medicijnen. Het hoofd kantoor van Ferring Pharmaceuticals bevindt zich in Zwitserland, een internationaal servicecentrum kreeg een plaats in Kopenhagen. Paulsen sr. ver huisde in de jaren zestig naar Allcersum op Föhr, waar de familie van zijn ouders vandaan kwam. Zijn verbondenheid met het eiland was al tot uiting geko men in de naam 'Ferring', die staat voor alles wat met Föhr te maken heeft. Aanvankelijk bestierde Paulsen sr. de firma nog daarvandaan, maar vanaf het einde van de jaren zestig nam zijn jongste zoon Frederilc steeds meer bestuurstaken over. Paulsen sr. verlegde het accent en richtte aan het eind van de jaren tachtig op Föhr de Ferring Stiftung op, een instelling die zich ten doel stelt wetenschap pelijk onderzoek in de Friese taal, geschiedenis en cultuur te bevorderen. Föhr behoort tot het Noord-Friese gebied, Oost-Friesland beslaat de Duitse Waddeneilanden en een stuk van Noordwest- Duitsland, West-Friesland de Nederlandse Waddeneilanden en Friesland. Al gauw waren er contacten met de Fryslce Akademy in Leeuwarden. De Ferring Stichting bloeit, het instituut met zijn specialistische bibliotheek en uitgebreide regionale archief heeft recentelijk onderdak gekregen in een prachtig gerenoveerd huis dat gastvrij zijn deuren opent voor alle geïnteresseerde onderzoekers. Aan het hoofd van de Stiftung staat de filoloog Volleert Faltings, tevens bijzonder hoogleraar Friese taal en cultuur aan de Universiteit van Flensburg en een van de mensen die aan de basis heeft gestaan van de Sammlung Kunst der Westlcüste. 73 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 73