ic Israels, 't Frisse, vroege voorjaar op de Scheveningse Peder Severin Kroyer, Tre Fiskere traskker en Baad, 1885, olieverf op doek, collectie MKDW. z.jolieverf op doek, collectie MKDW. staan de zaken er nu voor? In de Angelsaksische landen schenkt men met liefde en een zekere trots aan bijvoorbeeld een museum of een college verza melingen en kapitalen ter herinnering aan de eigen verbondenheid met of aanwezigheid op dat instituut en ter ondersteuning aan de ontplooiing ervan. Dat gebeurt meestal niet zo uitbundig als bij het MKDW, maar heeft wel degelijk zijn impact. In Nederland is een schenking van die orde en op naam nog relatief onbekend, maar zij wint terrein. Het Venlose Museum Van Bommel Van Dam, genoemd naar het verzamelaarsechtpaar dat aan de basis ervan stond, kreeg onlangs een schenking van 600 kunstwerken en 726.000 euro van het Brabantse echtpaar Tij men en Helen Knecht- Drenth, waardoor de collectie werd uitgebreid met werken van onder meer Karei Appel, Andy Warhol en Georges Braque. In de jaren negentig van de vorige eeuw had het echt paar zijn grafiekverzameling al met een aanzienlijk aankoopfonds aan het Fries Museum in Leeuwarden overgedaan. Dat zijn stappen in de goede richting. Van zoiets kunnen wij in Zeeland alleen nog maar dromen. Als de overheid een stap terug doet, moeten de kleine musea alle zeilen bijzetten om ten minste hun verzamelingen in stand te houden, waar mogelijk die uit te breiden en een degelijke achtergrond te geven met de hulp van goede gevers. Vaak moeten zij al opboksen tegen hun grote broers en krijgen zij de kans niet. Maar de droom blijft - veel Zeeuwse kunst is nog verscholen en verdient de openbaar heid, voor zichzelf, onze geschiedenis en ons allen. Waar blijft de grote mecenas, die in navolging van Frederik Paulsen jr. zijn geld en liefde wil steken in het behoud van de cultuur? En wordt het niet tijd dat naast de fiscale voordelen van het schenken van kunstwerken ook dergelijke grootschalige cultuur projecten op fiscale ondersteuning mogen rekenen? Duitsland geeft het goede voorbeeld, het MKDW vaart er wel bij. Foto's: Arnold van Houtum, Francisca van Vloten, MKDW. 77 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 77