gangbare 'medische plaatsbeschrijving'. Er was al een andere Middelburgse publicatie op dit terrein: Proeve eener geneeskundige plaatsbeschrijving van Middelburg (1856) door Coronels collega's A.A. Fokker en J.C. de Man. Middelburg voorheen en thans (1859) biedt 'een dwarsdoorsnede van een groep van de Middelburgse samenleving, beschreven door een wetenschappelijk geschoold en scherp waarnemer met een bewogen hart'. Aldus de typering door M.P. de Bruin in zijn artikel 'Dr. Coronel en zijn tijd', dat een eeuw na publicatie van Middelburg voorheen en thans verscheen in Zeeuws Tijdschrift 9 (1959) 2. Het boek omvat onge veer 400 bladzijden en bestaat voor de helft uit een historisch deel. Vervolgens geeft Coronel een beschrij ving van de toestand van het armenwezen en wees op middelen tot verbetering. In de inleiding beschrijft hij zijn manier van werken die sterk was beïnvloed door het fotogra fisch realisme van de roman die in die dagen hoogtij vierde. 'En wat mijn arbeid zelf betreft: ik heb, mag ik het zoo noemen, de geschiedenis de pen in handen gegeven, en bij de beschouwing van den tegenwoor- digen toestand heb ik de werkelijkheid zoo getrouw mogelijk, soms met photographischen nauwkeurig heid, trachten weer te geven. Ik ondervond, helaas! daarbij echter, hoe moeijelijlc het is eene kritiek van den tegenwoordigen tijd te leveren. In ondervond, dat openbaarheid en waarheid nog twee zaken zijn, die nog niet genoeg burgerregt hebben verkregen: daar, waar het aankomt op het openbaar maken van gebreken, deinst men nog terug voor de waarheid: om haar te vernemen, om haar te begrijpen, om haar te erkennen, haar hulde te doen. Het werd mij tevens duidelijk dat, hoewel men voor de gebreken van vroe ger oogen heeft, men voor die van den tegenwoordi gen tijd nog blind is. Ik leg daarom hier openlijk de verklaring af, dat daar, waar ik het scalpel der kritiek soms wat diep in de kranke deelen gezet heb, ilc dit 79 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 79