BRflND'.BRflMD'.BRfihD! pA-c 0hf0{ 0RANK- I jurnMHTrj. .1 AUM V0LK56tZÓhDHEID WELVAART Komische prentbriefkaart over de ambivalente rol van Abraham Kuyper bij de drankbestrijding. Kuyper, verantwoordelijk voor de drankwet van 1904, zei ook: 'je kweekt geen goede calvinisten bij de chocoladeketel.' Affiche van Albert Hahn voor het Nederlandsch Comité voor Plaatselijke Keuze (dit beoogde dat gemeenten bij referendum zouden beslissen over een verbod van alcoholische dranken bin nen de gemeentegrenzen), ca. 1912. in Amsterdam de particuliere kinderbewaarplaatsen, waar eveneens Dickensiaanse toestanden heersten. Ziek en onder het ongedierte kwam Coronel thuis van dergelijk veldwerk in deze 'afschuwelijke spelonken' en 'holen van mensenverdierelijlcing'. Hij publiceerde er een driedelig werk over: De bewaarschool. Haar ver leden, tegenwoordige toestand en hare toekomst (1864). De Indoloog P.J. Veth schreef in De Gids: 'Ik heb zelden, misschien nooit iets gelezen, dat een pijnlijker indruk op mij maakte dan dit stuk De eentonige akeligheid die er heerscht strekt den lezer op de pijn bank en vervolgt hem als een nachtmerrie zelden zijn de wonden van eenig deel der maatschappij zoo diep en grondig gepeild als door den schrijver Dan komt de Engelsman Al deze rusteloze activiteit had vooralsnog weinig politiek effect. Als weliswaar verre van revolutionair klokkenluider negeerde men hem liever. In de door Thorbecke in 1863 ingestelde staatscommissie tot onderzoek naar kinderarbeid werd Coronel, als spe cialist bij uitstek, niet benoemd. In 1871 bepleitte hij een verbod op kinderarbeid. Hierbij was Sam van Houten aanwezig, die, geïnspireerd door Coronel, dit probleem onder de aandacht bracht. De hieruit voortvloeiende, halfslachtige wet op de kinderarbeid van Van Houten (1874) ontmoette bij Coronel bittere kritiek. In het buitenland zag men wel de grote waarde van Coronels onderzoek en publicaties. Al in 1869 bekroonde de Société internationale d'économie sociale te Parijs zijn werk met de eerste prijs. Pas in 1959, het 'eeuwfeest' van Middelburg voorheen en thans, kwam er in Amsterdam een Coronel Instituut voor Arbeid en Gezondheid, onderdeel van het Academisch Medisch Centrum. Coronels wijsgerige kompasnaald was gericht op Baruch Spinoza, volksgenoot en eveneens een 82 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 82