Samuel Senior Coronel. Coronels publicatie Het ontwerp op den kinderar- Overdruk van Vragen des Tijds, een publicatie van beid aan de practische eischen getoetst verscheen S. Sr. Coronel uit 1892 (zijn sterfjaar), in 1882. Het was een overdruk van artikelen in het Handelsblad. onbegrepen Einzelganger. Hij wijdde zelfs een boekje aan hem: Baruch d' Espinoza in de lijst van zijn tijd (1871), dat nog in het Duits werd vertaald. Coronels maatschappelijke oriëntatie gold het liberalisme. Hij had een afschuw van sociale conflicten en dus ook van het opkomende, revolutionaire socialisme. Zijn contacten met de arbeidende klasse verliepen via het liberale Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond. De sociale misstanden die hij in zijn werk ontmoette brachten hem wel tot de overtuiging dat overheidsre- gulering en -toezicht nodig waren. Waarmee Coronel een heel eind verderging dan zijn Middelburgse vriend en collega J.C. de Man, de homo universalis die uitblonk op allerlei wetenschapsterreinen en de hypermoderne opvatting van het materialisme was toegedaan, maar die ook een kloek standsbewustzijn bezat dat tot uiting kwam in een hautaine houding jegens personen uit minder geavanceerde bevolkings groepen. Oplossing van sociale frictie moest behalve door overheidsregulering worden bereikt door de opvoe ding tot een hoogstaand zedelijk leven, vond Coro nel. De Wittebroodsweken. Hygiënische wenken voor verloofden en jongehuwden (1889), waarin overigens uitsluitend de geestelijke hygiëne aan de orde kwam, was hieraan gewijd. Het rusteloze leven van Samuel Senior Coronel mondde ten slotte uit in een staat van vereenzaming wegens een tweede weduwnaarschap, toenemende doofheid en slechtziendheid. De autobi ografie waarin hij rekenschap wilde afleggen heette zeer toepasselijk Een worstelstrijd van veertig jaar, en bleef al even toepasselijk onvoltooid. De Middelburgse nachtmerrie, met name de uitge mergelde kinderen, zal hem wel tot het laatst achter volgd hebben. 'Zoo groeijen zij allengslcens op, loopen of waggelen eerst op hun vierde jaar; - een derde dier kinderen brengt het in Middelburg zoo ver niet, daar zij, voor het tweede jaar is ingetreden door uitputting streven; - en dan lcornt "De Engelschman". In dien toestand zien ze er niet zeer behagelijk uit, en missen dan alle proportie in de verschilende ligchaamsdeelen: een groot hoofd, met een niet minder groot achter hoofd, bleeke, fletsche wangen, diep in de kassen gedrongen oogen, waggelt op den scharen hals met een collier van gezwollen klieren; de magere borst wordt genoegzaam geheel verdrongen door de gebal- loneerden buik, die al de harde en vergroote ingewan den door scherp afgeteelcende lijnen doet onderschei den; en die zware vracht moet door een paar magere, kromme benen voortgesleept worden' (242). 83 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 83