SENIOR GAMES gemankeerde speien of een veelbelovend project? Met enige scepsis volgden de Zeeuwen de eerste editie van de Senior Games. Nog voordat één vijftigplusser op het sporttonee! verschijnt, zijn vooral de Zeeuwse media kritisch. Het deelnemersaantal zon teleurstellend zijn en de samenwerking met de sporthonden loopt volgens menigeen stroef. Inmiddels zijn de Spelen, gehouden van 7 tot en met 12 september op verschillende locaties in Zeeland, achter de rag. Kosten: 1,6 miljoen euro. Het Zeeuws Tijdschrift blikt terug op misschien wei het meest feesproken evenement van de zomer van 2009. Door Lineke Broos en Marcel Mig© Het begon allemaal als een jongensdroom. Ton Kienhuis, general manager bij de Senior Games en initiatiefnemer, vatte al in 2003 het plan op om een groot sportevenement voor senioren in Zeeland te organiseren. Toentertijd was hij directeur van SportZeeland en zat dicht bij het vuur. Contacten en netwerken werden aangeboord om de sportfestiviteit grote kans van slagen te bieden. Na twee jaar onder zoek leverde hij het draaiboek in en toen in maart 2007 Gedeputeerde Staten drie ton vrijmaakte voor het idee van Kienhuis, werden de Games in Zeeland werkelijkheid. Dertien Zeeuwse gemeentes bieden uit eindelijk een podium voor de Spelen. Onder leiding van het Nederlands Olympisch Comité Nederlandse Sport Federatie (NOC"'NSF), de Provincie Zeeland en het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport wordt de organisatie in gang gezet. De inzet is zo'n 2.000 inschrijvingen uit zo'n tweeëndertig landen, waaronder Suriname. Een primeur voor Nederland en Europa, want dit sportevenement is niet eerder buiten de Verenigde Staten georganiseerd. Uitdaging Het wordt overal gezien als een unieke mogelijkheid om Zeeland op de kaart te zetten. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Kienhuis: 'Het evenement moest hét podium worden waar vijftigplussers kun nen laten zien dat ze nog niet klaar zijn met sporten op hoog niveau. Organisatorisch is het bij voorbaat al een topprestatie, want Nederland steekt voor het eerst zijn nek uit voor deze Spelen. Een grote uitdaging is om met het lage pr-budget inwoners uit België, Duitsland, Frankrijk en Engeland te enthousiasmeren voor een sportevenement in Zeeland. Veel sporters en bonden hebben zelfs nog nooit van onze provincie gehoord. Door veel te netwerken, kregen de Games klank en kleur, ook in de rest van Europa.' De Senior Games moesten zo'n groot succes worden, dat ze op basis van de in 2009 opgedane ervaringen in 2011 nog eens in Zeeland kunnen wor den gehouden. Het aantal inschrijvingen leidde al vanaf het begin tot veel discussie. In eerste instantie zouden er ruim 2.000 sporters deelnemen. De nega tieve publiciteit omtrent de eerste editie van de Senior Games in Nederland kon niet verhinderen dat de target bijna werd bereikt. Kienhuis: 'De Senior Games in Zeeland zijn geheel naar Amerikaans voorbeeld. Dertig jaar geleden startte de VS met 1.200 deelne mers. De eerste Senior Games van enige omvang wer den pas in 1987 voor de eerste keer in de VS gehou den. Sindsdien worden ze elke twee jaar georgani seerd, elke keer in een andere Amerikaanse staat. Dit jaar deden de nationale Senior Games Californië (San Francisco) aan. Ruim 12.500 sporters schreven zich in voor de spelen. De National Senior Games Association 84 Ze euws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 84