Zeeuws Tijdschrift ZB IN HET ZT Door Marcel Mig© Vrijwel alle bijdragen over de Zeeuwse Bibliotheek - of diens voorganger de Provinciale Bibliotheek - die in de afgelopen decennia in dit tijdschrift verschenen beginnen met een historisch overzicht, steevast star tend met de oprichting in 1859. Zelfs in de allereerste bijdrage hieraan gewijd in dit tijdschrift 'Cum libello in angelo' (ZT 3 (1952/3) 5) blikt redacteur Louis Lockefeer hoofdzakelijk terug op de ontstaansgeschie denis van het instituut. Lockefeer heeft ook aandacht voor de immense schade die de collectie opliep tijdens het bombarde ment van Middelburg. Dertien jaar na de verschrik kelijke verwoesting van de collectie, waarbij 100.000 boeken verloren gingen, was het aantal boeken weer aangegroeid tot 78.000. Lockefeer verheugt zich over de toenemende belangstelling voor het boek. Niet voor het laatst worden in dit blad zelfs gelukwensen uitgesproken aan de bibliotheek. 'Er is leven in onze provincie, groeiende culturele belangstelling. Dit is zeer verheugend. Laat ons met vereende krachten bouwen en werken! Er is nog veel te doen, maar er komt belangstelling en er is veel goede wil. Laat ons allen putten uit de geschiedenis van ons gewest, uit de liefde voor dit waterland, met zijn prachtige land schappen en zijn weidse luchten. Ook hiertoe kan de herrezen Provinciale bibliotheek het hare bijdragen.' Innige band In 1959 bestaat de Provinciale Bibliotheek 100 jaar. In het Zeeuws Tijdschrift verschijnt een 'Gelukwens aan onze Provinciale Bibliotheek', vanaf dan voortaan in hoofdletters geschreven. De lezers van dit tijdschrift worden gewezen op de mogelijkheid lid te worden van de 'Vereeniging van Vrienden van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland'. 'Hiervoor kan men lid wor- Zeeuws Tijdschrift I 'l, 95 den voor f 10,- per jaar en begunstiger voor f 5,- per jaar. Men kan zich opgeven bij de Bibliotheek, Abdij, Middelburg.' Na al die felicitaties uit de jaren vijftig verschijnt in 1961 het artikel Bibliotheken in Zeeland van H.J. van Meurs (en oud-directeur van de Provinciale Biblio theek) W. de Bruine. Het artikel beoogt 'grotere bekendheid te geven aan de organisatie en werkwijze van de bibliotheken in de provincie Zeeland'. Maar voor het eerst wordt nu ook benoemd wat minder of niet goed gaat. Het artikel werkt toe naar de conclusie dat in de toekomst meer moet worden samengewerkt tussen de bibliotheken in de provincie, waarbij de Provinciale Bibliotheek een belangrijke sturende en stuwende rol zou moeten spelen. 'Wij denken ook aan een zekere mate van coördinatie bij de aanschaf van boekwerken en bij de opleiding van personeel. Het zijn mogelijkheden die men gezamenlijk grondig zou moeten bestuderen.' Pas in de jaren tachtig treffen we opnieuw bijdra gen aan over de bibliotheken in Zeeland, nu enkel nog over de Zeeuwse Bibliotheek. Er is veel aandacht voor de overgang van de Provinciale Bibliotheek naar 86 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 86