De bouw van de Zeeuwse Bibliotheek aan de oude Middelburgse binnenhaven in i de Zeeuwse Bibliotheek. Eind 1984 wordt kort verslag gedaan van de stand van zaken van de nieuwbouw. Enkele maanden later wordt de openingstoespraak van bibliothecaris De Bruine integraal opgenomen. Vijfentwintig jaar na zijn publicatie in het Zeeuws Tijdschrift is zijn visie op de Zeeuwse Bibliotheek actu eel gebleven. Hij vat de hoofdtaken als volgt samen: cultureel verzorgingsinstituut, ontmoetingsplaats en knooppunt van een provinciaal netwerk. Nieuwe kansen Tien jaar later gaat M. Beinema, oud-Tweede Kamerlid voor de CDA, voorzichtig in op de kansen van nieuwe media. Hij waarschuwt tevens voor een te commerciële manier van werken, waarvan de politiek op zijn minst de indruk zou wekken dat het die kant zou moeten opgaan. 'De zingeving van subsidies in de culturele sector is nu juist dat ze de marktwerking corrigeren, dat ze experimentele en andere kwetsbare vormen en soorten van cultuur mogelijk maken, dat spreiding van cultuur kan plaatsvinden ook over de regio's die dunner bevolkt zijn en dus per definitie een geringere vraag opleveren, dat maatschappelijke, levensbeschouwelijke en kunststromingen, die te klein zijn om voor de markt interessant te wezen, toch tot hun recht kunnen komen.' De taken van de Zeeuwse Bibliotheek namen in de jaren daarna alleen maar toe. Steeds meer collecties werden er ondergebracht. Hoewel de bibliotheek al een 'wetenschappelijke bibliotheek' was betekende de komst van de Roosevelt Academy toch een nieuwe impuls. Lineke Broos loopt daar in haar bijdrage uit 2004 alvast op vooruit. Toenmalig directeur Truus Huisman meldt zelfverzekerd: 'In feite zijn we al jaren klaar studenten van een universiteit te ontvan gen.' Broos vat haar artikel samen: 'Kortom: met diverse deskundigen, een collectie bestaande uit ruim een miljoen exemplaren, de mogelijkheid boeken aan te vragen uit andere bibliotheken en diverse nevenac tiviteiten lijkt het bedje in de ZB voor de intelligente nieuwkomers daadwerkelijk gespreid.' De kussens worden in dit nummer dat vrijwel alleen aan de ZB is gewijd door auteurs van divers pluimage nog een keer opgeklopt. 87 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 87