Bijna 35 jaar na dato vertelden vele betrokkenen hun verhaal aan De Schipper, die ook archieven en de literatuur indook ten behoeve van zijn zeer forse (soms langdradige) inleidingen en achtergrond- schetsen. Tot zijn zegspersonen behoren niet alleen de actievoerders en hun sympathisanten, maar ook betrokken oud-politici, bestuurders en destijds actieve PZC-journalisten zoals Kees van der Maas. De slag om de Oosterschelde verhaalt van de eerste grote 'milieu overwinning' in relatie tot onze waterstaat, maar of de AOO het actiewezen in Zeeland uitvond, zoals de auteur en enkele zegslieden beweren? Dat is zon neklaar een onjuist standpunt, gezien de Vietnam- demonstraties, scholierenacties, tegenstanders van kernenergie, SJ-clubjes en andere (splinter)groepjes die voordien al de boel op stelten zetten in Neerlands zuidwesthoek. Wél zijn de daadkracht, originaliteit, durf en schaal van de AAO-activiteiten uniek te noe men voor de provincie. De Schipper doet het allemaal op aanstekelijke wijze uit de doeken, al moet men dit boek niet alleen als historische documentaire lezen, maar ook als apologie en propagandadocument post quem. Want De Schipper was zelf één van de activisten en dus is 'wetenschappelijke' objectiviteit bij hem ver te zoeken. Zijn felle ontkenning van de mede-initiërende rol van (mensen uit) de milieubeweging zal bijvoorbeeld deels verband houden met de huidige vriestempe ratuur van de betrekkingen tussen 'Yerseke' en de milieuwereld. De auteur zelf zegt in zijn verantwoor ding: 'Objectief, subjectief, neutraal? Wie was neutraal als het om de Oosterschelde ging?' Verwijdering en toenadering De boeren in de Oosterschelderegio waren algemeen vóór afsluiting van de Oosterschelde, wegens de zoet waterbehoefte van de landbouw. De Wilhelminapolder, die dit jaar zijn tweehonderdjarig bestaan viert, was en is in deze regio een belangrijke partij. Een mooi uitgevoerd overzicht van de historie en het brede acti viteitenspectrum van deze tot voor kort Koninklijke Maatschap vinden we in 200 jaar Wilhelminapolder een werk van flink formaat, met mooie foto's en afbeeldingen en kloek gezette tekst. Het boek, uiter aard nergens diepgravend of kritisch - het is een officieel gedenkboek - behandelt 'alles': niet alleen de historie sinds de inpoldering door 24 kooplui uit Rotterdam, maar ook de dynamische ontwikkelingen Kokkelvlees. van nu en de toekomstvisie 2006-2012: woningbouw, de ontwikkelingen ten aanzien van 'nieuwe econo mische dragers', precisielandbouw, de omzetting dit jaar in een openbare vennootschap én initiatieven zoals het project Zeeuwse Tong (zie ook de bespre king van ZL Zeelandboek 11 in Zeeuws Tijdschrift 2009 nr. 1/2). De Wilhelminapolder stelde hiervoor grond beschikbaar voor een algenkweekvijver. Ook participeert de polder intussen in Schelpdierkwekerij Wilhelminapolder-Neeltje fans (de polder verhuurde al 165 hectare mosselpercelen in de Oosterschelde). Binnendijkse Zeeuwse visserijprojecten worden ook beschreven in VIP 30, een uitgave van het in 2006 door de Minister van LNV geïnstalleerde Vis- 1 Met behulp van het Global Positioning System (GPS) wordt de grootte van een ingezaaid perceel in de Wilhelminapolder gecontroleerd (foto uit het besproken boek). 90 Zeeuws Tijdschrift 2009 j 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 90