N ieuwg fcHstveiligheid filBrif-kansen Voor Walcher®: een kunstmatig iland in het fibordwésfcnfSSan benut Worden voor grootsBaiige vis-eliittflpdierteelt, nieuwe natuur en recre atie ioals een zeejachthaven (fragment van afjjs'éldirig uit het besproken boek). deze ooit naar behoren wordt uitgespeeld, gezien het jarenlange gesteggel rond de containerterminal. Te vrezen valt ook dat het betoog van Kees Bos in ZL de groene diehards niet overtuigt, maar in de Land schapsatlas van Walcheren. Inspirerende sporen van tijd wordt in elk geval een degelijke poging gedaan om de identiteit van het Walcherse landschap te verzoenen met de economische en demografische eisen van van daag en morgen, met een naar mijn smaak integere inzet en zelfs passie voor het behoud van de in dat landschap opgeslagen cultuurhistorische waarden. De atlas beschrijft in 416 pagina's Walcherens historische geografie en ontwerpt op basis daarvan een toekomst scenario. Het boek is vooral bedoeld voor beleidsma kers, planologen, landschapsarchitecten, stedenbouwkun digen en ondernemers voor wie de landschappelijke ruimte 'kapitaalgoed' is, maar richt zich ook op iedereen met interesse voor de Walcherse landschapsontwikkeling. Die bredere doelgroep verklaart vermoedelijk de rijke en gevari eerde 'verluchting' met kaarten, landschapsschilderijen, prenten, oude en nieuwe foto's: het boek als papieren museum, een belangrijke functie in het digitale tijd perk. Pronkstuk is de fraaie reproductie van het pano rama van Walcheren van Antoon van den Wijngaerde uit ca. 1550 ('Een laatmiddeleeuws panorama', pag. 74-97)- De zwanenzang van Marinus Verburg Marinus Verburg, Zeeland, een geschenk van de Schelde. Goes: Ramshoorn, 2007, ISBN/EAN 978-90- 76466-64-4, 9,95 (afgeprijsd). Eerder in deze jaargang stond Paul van der Velde stil bij het overlijden van Marinus Verburg, oprichter van het Zeeuws Tijdschrift en gepassioneerd sociaal- economisch ontwikkelaar van Zeeland. De betekenis van Verburg voor het huidige Zeeland kan moei lijk worden overschat, zoals van der Velde treffend schetste. Verburg combineerde praktisch optreden in zijn functie als directeur van het Economisch Instituut van de provincie Zeeland met een grote productie aan lezingen en publicaties. Vlak voor zijn verscheiden verzorgde hij zijn laatste publicatie Zeeland, een geschenk van de Schelde. Het is zijn zwa nenzang, waarin hij nog één keer zijn in een lang en actief leven ontwikkelde inzichten samenvatte. De titel ontleende hij aan Herodotus, die Egypte betitelde als een geschenk van de Nijl. Verburg was bepaald niet bang voor een historisch vergezicht, getuige ook de ondertitel Tweeduidend jaar sociaal-economisch land schap Scheldemonden. Zo zag hij het: de ontwikkeling van Zeeland als menselijk benutten van de door de natuur aangeboden mogelijkheden van het Schelde- estuarium. Geen periode, van de kolonisering door de Romeinen tot zijn eigen tijd, blijft onbesproken. Binnen zijn 'vensters' (naar de moderne nomencla tuur van de historische canons) laat Verburg telkens zien hoe Zeeland in de betreffende perioden veran derde. Het boekje omvat slechts 96 pagina's, waarin Verburg erin slaagt met scherpe typeringen een 92 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 92