PARTN E RS ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 2009* NVM beknopte indruk van historische fasen te geven. Door de fases heen houdt hij zijn hoofdthema en persoon lijk credo vast: de rivier als levensader voor het ach terland, en daarmee de heerschappij over Zeeland als voortdurende twistappel tussen heren en mogendhe den. Of het nu de tolheffing op de Scheldestroom door de vroege graven is of strijd om de hegemonie tussen Spanje en de Republiek, de Duitse bezetting en de geallieerde invasie, het draait steeds om de vraag: wie is de baas over de Schelde en wie profiteert? Verburg trekt deze strijd door naar de jaren na de oorlog, waai de potenties van Zeeland inzet zijn van vaak sinistere machtsspelen tussen België en Nederland. Verburg kon dat als geen ander weten, hij was niet alleen directeur van het economisch instituut van Zeeland, maar beschikte over zeer brede oriëntatie in Haagse en ook Europese leringen. Met de Commissaris van de Koningin en de directeur van de provinciale planolo gische dienst vormde hij het driemanschap dat onder de niet altijd geliefkoosde naam Deltaboys de Zeeuwse ontwikkeling voortstuwde. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de toekomst. Hier toont Verburg zich nog eens de oude meester in zijn vakgebied van de ruimtelijk-economische ontwikkeling, waarin hij nog op zijn 7Öste een doctoraat verwierf. In krachtige lijnen schetst hij de ontwikkeling van de wereldhandel en het mogelijke Zeeuwse aandeel daarin, waarbij hij niet voorbijgaat aan de remmende invloed van Rotterdam (vaak via Den Haag) op Vlissingen. Hij toont zich voorzichtig ten aanzien van een voortden derende mono-economische ontwikkeling, spreekt van compromis tussen economie en milieu. Het is zijn laatste woord. De uitwerking laat hij aan jongeren, want Verburg is dan in zijn laatste, 8oste levensjaar aangeland. Verburgs boek verdient een ereplaats in het onderwijs aan jonge Zeeuwen. [Henk J. Licher] ECHTE MAKELAAR 1. 1953 Rik Launspach (Bezige Bij) 2. De rietdekker Rinus Spruit (Cossee) 3. Zeelandboek Peter Sijnke (Waanders) 4. Zeeuwse vrouwen Kees Slager (Den Boer/de Ruiter) 5. Inspirerend Zeeland Marga Haas Aarnout van der Deijl, (den Boer/de Ruiter) 6. Geschiedenis van Zeeland Jan J.B. Kuipers Johan Franclce (Walburg Pers) 7. 'k Was t'er zélf bie Albert Goeman j Jan Zwemer (Het Paard van Troje) 8. Middelburg fotoimpressie photoimpression Nielc Haak (Drvkkery) 9. 200 jaar Wilhelminapolder Art de Vos Rinus Antonisse (KMWP) 10.Landschapsatlas van Walcheren Kees Bos (red.) (BSBR) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: de Drvkkery te Middelburg, 't Spui te Vlissingen, De Koperen Tuin en Het Paard van Troje te Goes, De Vries te Zierikzee. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan het redactieadres t.a.v. J.J.B. Kuipers (jjbkuipers@hotmail.com) *Deze Zeeuwse boekentoptien beslaat de periode januari t/m oktober 2009. Molenwater 814331 SE Middelburg telefoon 0118 - 616617 fax 0118 - 628278 info@schulting-partners.nl www.schulting-partners.nl 93 Zeeuws Tijdschrift 2009 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 93