maatschappelijke discussie over Zeeland wil spelen met als achtergrond de informatieve collecties. In dat debat over Zeeland wil de ZB op vaste basis samen werken met andere Zeeuwse kemorganisaties zoals SCOOP, SCEZ, Zeeuws Archief, PZC, Omroep Zeeland, Hogeschool Zeeland, Roosevelt Academy en andere instellingen. Je noemde daarbij in je jaarrede thema's die duidelijk van Zeeuws belang zijn en die ook invloed hebben op jullie collectievorming: water en veiligheid; duurzame energie; landbouw en demografi sche ontwikkelingen. Jullie willen die door zogenoemde 'Etalages' concretiseren. Kunnen jullie dit nader toe lichten? TB: Ronald Plasterk, de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, heeft per jaar 20 miljoen beschikbaar gesteld voor bibliotheekinnovatie. Voor 2009 en 2010 zijn die bedragen zeker. Het idee van een Etalage over het thema Water heeft veel kans te profiteren van deze rijkssubsidie. De ZB loopt in veel zaken voorop in Nederland. Niet alleen op het terrein van de digitale presentatie van de inhoud, maar ook in het met andere bibliotheken ontwikkelen van de ICT- infrastructuur. Wij hebben hele goede professionals en creatieve medewerkers. En ook nog eens Zeeuws degelijk, dus niet met alle winden meewaaien. Op dit ogenblik lopen er verschillende aanvragen voor het ontwikkelen van nieuwe projecten: een wild over de geschiedenis van Zeeland, het digitaliseren van de jaargangen van de PZC, het toegankelijk maken van het televisiearchief van Omroep Zeeland, het verbeteren van de connectiviteit op het platteland, het ontwikkelen van programma's mediawijsheid en nog veel meer. In dit Tijdschrift bepleiten we al tien jaar lang een Zeelandbrede benadering van de provincie met een duidelijke Euregio-oriëntatie. Die dient ultimo 2020 uit te monden in de vierde grootste stad van Neder land van ongeveer 400.000 inwoners met daarbij behorende voorzieningen. Dat Zeelandbrede begon bij het bedrijfsleven (Zeeland Seaports), overheid (minder gemeenten, één waterschap en brandweer) en op cultu reel terrein bijvoorbeeld het Zeeland Nazomerfestival. Instellingen die niet genoeg van dat Zeelandbrede waren doordrongen zijn relatief geruisloos uit het Zeeuws landschap verdwenen zoals het Kadaster en de Kamer van Koophandel. Kunnen jullie tegen deze achtergrond de ZB in 2020 schetsen? TB/MJ: We bereiden de medewerkers voor op de digi tale toekomst. Een groot deel van de personeelsleden heeft nu al een intensieve cursus achter de rug waarin ze volledig zijn getraind in de gebruiksmogelijkheden van sociale software zoals Hyves. De medewerkers zullen steeds meer managers van informatie worden en klanten in en buiten het onderwijs ondersteunen bij het gebruiken en selecteren van media. De Zeeland-wiki wordt de centrale toegang tot informatie over Zeeland. Met de Encyclopedie van Zee land van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen als vertrekpunt, bieden we met hulp van elke deskundige die hieraan een bijdrage wil leve ren digitale informatie over alle denkbare Zeeuwse onderwerpen - zowel actueel als historisch - met een koppeling naar de media-archieven van de kranten en de omroep. In 2020 bedient de Zeeuwse Bibliotheek het breedst mogelijke spectrum van de instellingen in Zeeland inclusief de ROC's, de gemeenten en het ziekenhuizen. Al deze organisaties zijn ons gaan zien als een vanzelfsprekende partner als het gaat om informatievoorziening. De inrichting van het gebouw is tegen die tijd ingrijpend veranderd. De collecties worden aantrekkelijker gepresenteerd, de etalages en andere multimediale toepassingen zullen prominent aanwezig zijn. En het is niet uitgesloten dat we tegen die tijd samenwonen met een of meer andere cultu rele, wetenschappelijke of maatschappelijke organi saties. Het moet een gebouw zijn waar iedereen zich thuis voelt, waar veel gebeurt: de kraamkamer van de samenleving. De toekomst is eigenlijk al begonnen. Begin 2010 worden de zelfbedieningsbalies voor het uitlenen en innemen van media in gebruik genomen. De nieuwe website, die gebruikers zelf kunnen instellen afhan kelijk van persoonlijke voorkeuren, wordt binnenkort gelanceerd. Meer informatie, zoals bijvoorbeeld de Volkskrant, komt deze maand full-text voor leden beschikbaar. En verder blijven we gewoon onszelf: een toegankelijke organisatie die midden in de samenle ving staat, een plaats waar lezen, literatuur, cultuur en informatie samenkomen, een centrum voor cultuur en debat. Met een ijzersterlce collectie als handels merk, waar naast innovatie en ondernemerschap ook oude waarden als degelijkheid en betrouwbaarheid worden gekoesterd. Je kan wel zeggen dat de Zeeuwse Bibliotheek na 150 jaar nog springlevend is. 9 Zeeuws Tijdschrift 2009 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2009 | | pagina 9