Paul Signac (1863-1935), Boten bij Vlissingen, 1895, litho, 55,9 x 71,1 cm. Collectie Honolulu Academy of Arts. dat betekent een toename van het aantal conflicten. De enige weg is die van een Europa waar we zoeken naar gebieden en regio's met samenhang. En we weten dat wereldwijd de meest kansrijke gebieden de delta's zijn. Daar gebeurt het, dat zijn de levensaders. We zullen dus moeten kijken naar een gebied dat gro ter is dan het onze, dan liggen er grote kansen. Heylen Om te beginnen vieren we in 2030 nor maal gesproken 200 jaar België en ik hoop werkelijk niet dat mijn land tegen die tijd is opgesplitst. Ik zou graag zien dat Vlaanderen zich goed blijft ontwik kelen. Maar we kunnen de ogen niet sluiten voor aanstormende grootmachten als China. De ontwik kelingen daar zijn niet te stuiten en wij zullen niet meer zijn dan het zesde district van Sjanghai, dat is onontkoombaar. Waar ik wel in geloof is een Europa waar de regels worden bepaald door de regio's, niet meer door de nationale staten. Alleen dan kan hier in 2030 sprake zijn van een bloeiende delta, waar de grenzen zijn vervaagd en waar je op terreinen als veiligheid, onderwijs, cultuur en economie eenzelfde positie inneemt. De toekomst zit 'm met andere woor den in grensoverschrijdende regio's. Als we dat gaan inzien, kan er een doorbraak ontstaan in Europa. We zijn klein qua oppervlakte, dus we zullen trouwens wel moeten. Dijkstra Voorwaarde voor die ontwikkeling, voor dat inzicht, is wel dat we de jeugd mee moeten krij gen. Jong talent richt zich nu vooral op New York en trekt de wijde wereld in. Als wij in staat zijn om de krachten van de jeugd te bundelen in de culturele sec tor, op het terrein van duurzaamheid. Als het ons lukt om groepen jongeren, kunstenaars, wetenschappers te verbinden, dan pas is nieuw elan mogelijk. Dan ontstaan er nieuwe dingen omdat we vernieuwende krachten bij elkaar gebracht hebben. li Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 11