STRIJD OM DE POLDER MONOLOOG VAN EEN GEDREVEN BOER Boer Baecke uit Hulst verdedigt zijn land met hand en tand. Ruim dertien jaar lang stopte hij er al zijn vrije tijd in. Ging naar de Tweede Kamer. Sprak met belangengroeperingen. Bezocht vergaderingen en hoorzittingen. Het ontpolderen in Zeeland moest stoppen, vond hij. Meer precies: de ontpolderplannen voor de Hedwigepolder, waar veel van 'zijn' hectares grond liggen. 'Het is mijn land, daar blijven ze af.' Monoloog over bureaucratie, antidemocratische elementen en schijnargumenten. tekst fotografie oscar steens De 66-jarige akkerbouwer Ewald Baecke heeft alle fei ten en cijfers over de verdieping van de Westerschelde en de ontpoldering chronologisch en heel precies in het hoofd. Hij is vastberaden en overtuigd van zijn gelijk. En hij heeft recht van spreken, want Baecke is als geen ander ingevoerd in de materie. Het pro ces rondom de ontpoldering, beweert Baecke, wordt gedreven door onbegrijpelijke uitgangspunten en (bedenkelijke) belangen. Er lijkt geen speld tussen te krijgen... Zeker als je een kijkje neemt in de polder. We brengen op 12 september 2009 een kort bezoek aan 'zijn' polder. We zien een rijke flora en fauna. Weilanden met paarden, rustieke laantjes en paden met bijzondere struiken en oude bomen. Misverstand één: het gaat niet zomaar om een paar hectare 'saaie' landbouwgrond. De Hedwigepolder is veel meer. Baecke: 'In het bestemmingsplan van de gemeente Hulst staat de polder echt niet voor niets aangemerkt als agrarisch landschappelijk en qua natuur waarde vol. Maar dat dringt pas tot je door als je er bent. Het is zo gemakkelijk om op afstand op een kaartje een poldertje weg te strepen, maar als je er eenmaal bent, dan is het wat anders. Die ervaring heb ik bijvoor beeld met Kamerleden. Ik heb ze hier allemaal meer dere keren rondgeleid. En ik heb ze de vraag gesteld: "Wat zou je hier nu aan willen veranderen? Wordt het beter als de dijken doorgestoken worden?" Daar komt bij dat de kosten om dit stuk land om te bouwen 100 miljoen euro bedragen. Dan denk ik: wat kan je met 100 miljoen doen in de zorg, het onderwijs. Dat lijkt me belangrijker dan een mooie polder te vernietigen en er een ander soort natuurgebied van te maken.' Terug op Baeckes boerderij en terug naar het begin. Terug naar hoe het allemaal begon met de plannen om de Hedwigepolder 'op te heffen'. 13 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 13