adviseerden ze om voor de Hedwigepolder een lan ge termijnvisie te ontwikkelen. Het rapport van deze commissie werd in 1998 in de Tweede Kamer bespro ken en via de motie-Van den Berg (SGP) in meerder heid geaccepteerd.' De motie-Van den Berg stelde een lange termijnvisie op voor het Schelde-estuarium zonder ontpoldering. 'In 1998 brak ook het moment aan waarop Vlaanderen vroeg om de derde verdieping van de Schelde. De oude wrakken waren geruimd, maar de container schepen werden groter en groter en hadden meer diepgang nodig. Ter voorbereiding van de derde verdieping werd een Belgisch-Nederlands ambtelijk apparaat gevormd: ProSes (Projectbureau Schelde Estuarium). De ambtenaren van deze organisatie waren zich ervan bewust dat ze te maken zouden krij gen met flinke tegenstand van de natuur- en milieu beweging. Die wilden de tweede verdieping destijds tegenhouden via de Raad van State, maar werden toen buitenspel gezet door een noodwet. Er zat dus een enorme wrok bij die organisaties; ze zouden er bij de derde verdieping stevig tegenaan gaan. De ProSes- ambtenaren waren dus gewaarschuwd. Ze zochten contact met natuur- en milieuorganisaties en probeer den een regeling te treffen zodat de derde verdieping ongestoord kon plaatsvinden. Tegeneis van die orga nisaties was het ontpolderen van 600 hectare land, alleen dan zouden ze afzien van hun 'hindermacht' bij de Raad van State. Vervolgens heeft ProSes de zaken slim aangepakt. Ze zouden niet de fouten maken zoals die waren gemaakt bij de tweede verdieping, toen Rijkswater staat alles en iedereen tegen zich kreeg. Nee, ProSes heeft via allerlei overlegvormen - gemeentes en pro vincie - stilaan iedereen er ingeluisd met hun plan. Zelfs de georganiseerde landbouw. Achteraf is dat natuurlijk heel pijnlijk, maar toen had de sector het heel moeilijk. Agrarische makelaars hadden waslijsten met boerderijen die te koop stonden. En ProSes ging ervan uit ach die paar boeren die daar in die polders zitten, die kunnen we makkelijk een andere plek geven, dan hoor je er niets meer van. Maar het liep toch allemaal wat anders.' 'ProSes ging in 2003, na 5 jaar voorbereiding, ook hoorzittingen beleggen. De eerste was in november bij de sluizen van de Kaloot. Het was zo mistig dat je geen hand voor ogen zag. Maar ik moest en zou daar aanwezig zijn. Gelukkig kende ik de weg enigszins, maar ik was toch blij dat ik binnen was. Anderen had den de tocht niet gewaagd. Er zaten maar drie man in de zaal en maar liefst vijftien ambtenaren van ProSes achter de tafel. Zij hielden een verhaal alsof er 500 personen zaten, zo van: wij zullen jullie wel eens ver tellen hoe het zit en wat we gaan doen. Ik heb toen het woord gekregen en gezegd dat ze niks geleerd hadden van de tweede verdieping. Ook nu was de toon gezet, maar het zou nog erger worden. In Beveren, tijdens de vierde hoorzitting, bijvoorbeeld. Mensen stonden op en namen een dreigende houding aan. Dat hadden wij hier nog niet meegemaakt. De argumenten van ons waren overigens dezelfde als bij de tweede verdieping: je gaat in deze tijd van voedselcrisis geen goede land bouwgrond opofferen, ontgin niet zomaar gezonde bossen enzovoorts. Lees het bestemmingsplan van de gemeente Hulst, daarin staat duidelijk welke waarde deze polders vertegenwoordigen. Nog beter is om zelf naar die polders toe te gaan, dan zal je zelf tot de con clusie komen dat je daar niks beters kan maken dan er al is. De natuur- en milieubeweging stelt daartegen over dat ze die polders nodig hebben om de doodzieke Schelde beter te maken. Ik zeg dan: "De Schelde meet 45.000 hectare. Denken jullie dat je door 300 hectare aan de Schelde toe te voegen, die rivier geneest?" Met minder dan 1 procent! Dat is een belachelijke benade ring. We merken in contacten met die organisaties - inmiddels altijd op afstand, want praten willen ze niet meer - dat er op de achtergrond iets anders meespeelt. Namelijk: bij de tweede verdieping hadden ze hun achterban uitbreiding van hun areaal beloofd, maar werden ze door die noodwet op een zijspoor gezet. Dat zou ze niet weer gebeuren.' 'Op 11 maart 2005 ondertekenen Nederland en België vier Scheldeverdragen, die vervolgens ter ratificatie voorgelegd moesten worden aan beide volksvertegen woordigingen. De Belgen keurden snel goed, want zij hadden daar economisch belang bij. In Nederland liep de zaak vast. De ministers Veerman en Peijs deden drie pogingen om de verdragen geratificeerd te krijgen. Vergeefs. Bij de derde poging (oktober 2006) hield een motie van Van der Staaij (SGP) de verdragen tegen. Hij was tegen ontpolderen bij de verdieping en vroeg het kabinet actief en creatief op zoek te gaan naar alternatieven. 16 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 16