voeten dat zo langzamerhand alles wel onderzocht was, onder andere door de commissie-Nijpels. Wat wilde ze nu nog? De minister verklaarde een consor tium te benoemen onder leiding van de Grontmij. Dat zou onder meer een alternatief van de Waterschappen in Zeeland gaan bestuderen. Het voorstel was om langere tenen aan de dijken te maken zodat het land met eb droog viel en dat met vloed de golven gebroken zouden worden. Twee vliegen in een klap: veiligheid en natuurlijkheid. Over vier weken zou het kabinet een besluit nemen. Vervolgens werd de minister onwel en keerden wij met lege handen huiswaarts. Wat mij in dit debat overigens wel opviel was de invloed die de ambtenaren op het ministerie van LNV op Verburg hadden. Vroeger zaten er op dat ministerie boerenjongens. Mensen die wisten hoe je suikerbieten moest telen en zo. Nu zitten er vooral biologen of mensen met eenzelfde soort kennis. Ik heb meer dan eens gemerkt dat zij de minister pro beerden te pushen om te gaan ontpolderen. Tja, je zou het, net als de gijzelingspolitiek van de natuur- en milieubeweging, een antidemocratische tendens kunnen noemen. We moeten namelijk constateren dat ambtenaren niet loyaal zijn aan de minister, het kabinet en de volksvertegenwoordiging. In feite ging het hier om obstructie van de bureaucratie. Maar of dat de doorslag zal geven? Ik weet alleen dat het kabinet op 9 oktober (zie het post scriptum voor de uitslag) kiest voor ontpolderen of iets anders. Wat ik denk? Ze gaan niet ontpolderen. Dat kan eigenlijk ook niet anders, want bijna iedereen is daar tegen. Tachtig procent van de Zeeuwen, een meerderheid in 18 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2 1 de Provinciale Staten, een meerderheid in de Eerste en Tweede Kamer. Hoe democratisch kan een besluit na 13 jaar praten zijn? Ik geef toe, ik heb in die 13 jaar alles meegemaakt en geleerd dat werkelijk alles kan. Maar één ding heeft voor mij altijd voorop gestaan: de Hedwigepolder is mijn land, daar blijven ze van af.' Persbericht kabinet (9 oktober 2009) Het gesprek met Ewald Baecke vond plaats op 12 sep tember 2009. Een maand later, op vrijdag 9 oktober, gebeurde wat Baecke in 't geheel niet verwachtte. Het kabinet besloot om de Hedwigepolder toch onder water te zetten, ter compensatie van de natuur die verloren gaat bij het uitdiepen van de Westerschelde. Tijdens een persconferentie op diezelfde dag ver klaarde toen nog minister-president Balkenende dat het kabinet een 'trieste conclusie' heeft moeten trek ken. Volgens hem heeft het kabinet alles uit de kast gehaald om tegemoet te komen aan de bezwaren van de Tweede Kamer en de gevoelens in Zeeland. 'Die gevoelens in Zeeland ken ik zeer goed.' In het offici ële persbericht van de regering staat over het opmer kelijke besluit tot ontpolderen het volgende: 'De ministerraad heeft er op voorstel van minister Gerda Verburg van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) mee ingestemd dat de unieke getijdennat uur langs de Westerschelde hersteld wordt via ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder. Tot teleurstelling van het kabinet blijkt het alternatieve plan voor buitendijks natuurherstel op onoverkomelijke bezwaren te stuiten. Het kabinet heeft geconcludeerd dat ontpoldering de enige begaanbare weg is om te voldoen aan de natuurherstel-

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 18