Wie in deze stad over cultuur en creatieve indu strieën praat, kan niet om de mode-industrie heen. Mode is creativiteit, maar tegelijkertijd economie, want in Antwerp you can shop till you dropEerst en vooral bepaalden de Zes van Antwerpen het heden daagse creatieve gezicht van Antwerpen: Walter Van Beirendonck, Dirk Van Saene, Dries Van Noten, Marina Yee, Anne Demeulemeester en Dirk Bikkem- bergs. In de voetsporen van deze 'Zes' volgt de nieuwe generatie ontwerpers zoals Anna Heylen, Stephan Schneider, Raf Simons, Veronique Branquinho, A.F. Vandevorst, Bernhard Willhelm, Bruno Pieters en Tim Van Steenbergen, die internationaal furore maken. Dit zou op namedropping kunnen beginnen te lijken maar het lijstje is nu eenmaal indrukwekkend. Want daarnaast creëren ook onze juwelenontwerpers: Nico Taeymans, Nadine Wijnants, Wouters Hendrix en Christa Reniers. En over de diamantcutters nog maar te zwijgen. Al deze ontwerpers liepen school in Antwerpen, hebben hier hun atelier, showroom of winkel. Net zoals Rubens vroeger, en nu ook Panamarenko, Jan Fabre, Luc Tuymans, productontwikkelaar Axel Enthoven en architect Willem Jan Neutelings laten de ontwerpers internationaal hun sporen na, en blijven graag lang in de Scheldestad wonen. De drie T's worden volop ingezet op het gebied van stadsontwikkeling. Eind januari 2010 was er een groot colloquium van de Universiteit Antwerpen over de rol van de Permekebibliotheek in de stadsontwik keling. Deze bibliotheek bevindt zich in de buurt rond het station: op het beruchte De Coninckplein, waar vroeger druggebruik en overlast heersten, hebben we een voormalige Renaultgarage omgebouwd tot een hedendaagse en - technologisch goed uitgeruste - openbare bibliotheek in een diverse wijk. We zijn nu volop bezig om het aanwezige creatie ve kapitaal verder uit te bouwen via een beleid inzake stadsontwikkeling. Meer dan welke sector ook, is cul tuur immers de motor voor stadsontwikkeling. 'Het Zuid' in Antwerpen is hier het levende bewijs van. Een voormalig verloederde schippersbuurt, die door de komst van het Museum voor Hedendaagse Kunst (Muhka) en het Fotomuseum, galeries en trendset tende restaurants en cafés is uitgegroeid tot één van de meest hippe buurten van Antwerpen. Op basis van het ruimtelijk structuurplan Antwerpen investeren we nu ook in een aantal andere buurten zoals het

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 22