In 2008 voerde Jan Fabre in het Louvre de performance Art kept me out of jail! uit, geïnspireerd door het verhaal van de Franse gangster Jacques Mesrine. De video-opnames van deze performance schonk hij aan het MUHKA in Antwerpen. Deze installatie is samen met twee andere performances, Virgin/Warrior en Sanguis/Mantis, tot 19 september 2010 in het MUHKA te zien. Exemplarisch voor de stad is de rol van iemand als Pieter Paul Rubens: schilder, architect, ondernemer, diplomaat - en als we het boek van Mark Lamster mogen geloven ook een beetje spion. Uit dat boek blijkt trouwens dat Rubens altijd met de gordijnen toe door Nederland in zijn koets reed, bang om betrapt en aangeduid te worden als spion voor het katholieke zuiden. Zijn huis aan de Wapper - de uitvalsbasis voor opdrachten aan tal van Europese hoven - was het Beaubourg van zijn tijd. Op de portiek van het Rubenshuis kunt u de boodschap van Rubens aan zijn bezoekers lezen: economie en kunsten gaan hand in hand, en om die reden prijken daar de beelden van Mercurius en Athena. Maar ook: 'een gezonde geest in een gezond lichaam', een credo dat door vele huidige managers wordt gehuldigd. Die rode draad van het verleden trekken we door naar het heden en verder, naar de toekomst. Zo willen we het Eilandje verder ontwikkelen, het letterlijk en figuurlijk omarmen van haven en de stad, waar het Museum aan de Stroom (MAS) nu in volle opbouw is. Het MAS kijkt er als een vuurtoren boven de stad uit en blikt over de bocht van de Schelde. De toren van het nieuwe museum is opgebouwd uit gelaagde 'dozen'. Die refereren aan de geschiedenis van onze stad, die zelf ook een verzameling van dozen is: som mige bevatten oude prentkaarten, andere plannen voor de toekomst. Soms deed de geschiedenis ons de doos van Pandora openen en soms was het een doos vol geschenken. Het museum opent in mei 2011. De dozen gaan dan open voor het grote publiek en ze bevatten de thema's die u zonet hebt gehoord: Antwerpen als internationale ontmoetingsplek: de onlosmakelijke band met de Schelde. Of de doos van Antwerpen als een agora, een marktplaats voor econo mische en culturele uitwisseling en een plaats waar goederen en ideeën werden en worden uitgewisseld. Banden tussen Antwerpen en Zeeland Het verhaal van Antwerpen is niet enkel van de Antwerpenaars maar ook het verhaal van de omlig gende regio. De cultuurpaus Jozef Deleu - bekend 24 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 24