als bezieler van het Vlaams-Nederlandse Ons Erfdeel - heeft ooit gezegd: 'De toekomst van Europa wordt aan zijn (interne) grenzen bepaald'. Wel, daar ben ik ook van overtuigd. Het zijn de samenwerkingsverbanden tussen Rijsel en West-Vlaanderen, tussen Nederlands en Belgisch Limburg en tussen Vlaanderen en Zeeland, die zullen zorgen voor de dynamiek in het toekomstig Europa. Ook in de internationale diplomatie gaan cultuur en economie vaak hand in hand. Goede culturele betrekkingen kunnen immers helpen om belangrijke economische dossiers die politiek vast zitten, opnieuw op gang te trekken. Een hoogtepunt in de Vlaams- Nederlandse culturele samenwerking was ongetwij feld de conferentie die in januari 2009 in Antwerpen plaats had naar aanleiding van de tiende verjaardag van de Commissie Cultureel Verdrag Vlaanderen- Nederland. Het was een echte 'ontmoeting' - in de volle betekenis van het woord - tussen de talrijke culturele actoren in Vlaanderen en Nederland. Hieruit bleek hoe rijk en divers die culturele contacten zijn. Grensbewoners vormen een draaischijf in dit drukke culturele verkeer. Zelf heb ik een sterke band met Nederland en Zeeland in het bijzonder. Ik heb me die band zelfs heel persoonlijk eigen gemaakt; met name door een Zeeuwse te huwen. De relatie tussen Antwerpen en Zeeland loopt uiteraard langs de Westerschelde. De rivier is een levensader voor Antwerpen, de grootste haven in het Schelde-estuarium en de tweede haven van Europa. 12 Februari was het dan toch zo ver want toen begon nen op Nederlands grondgebied de uitgestelde bag- gerwerken. De Antwerpse havengemeenschap blijft achter de langetermijnvisie voor het Schelde-estuari um staan die een evenwichtige en duurzame ontwik keling beoogt: met oog voor de toegankelijkheid, de natuurlijkheid en de veiligheid. Een van de pijlers uit het streefbeeld voor 2030 is dat de 'Scheldehavens als trekpaard voor de welvaart optimaal toegankelijk zijn'. Zo krijgt Antwerpen de kans om zijn positie als tweede haven van Europa te bevestigen. Het Centraal Planbureau becijferde dat de verdie ping niet alleen voordelen heeft voor Antwerpen. Van de baten gaat een derde naar Nederland, in het bij zonder naar de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Een vlotte en vrije doorgang over de Schelde naar Antwerpen spreekt de hele Schelde-regio aan. De verdieping zorgt er bovendien voor dat de grootste containerschepen met voldoende lading vlot en veilig naar Antwerpen kunnen varen. 2009 was niet alleen een crisisjaar maar ook het moment dat schepen van 14.000 TEU (standaardcontainers) over de Wester schelde kwamen. Dat leidde overigens tot een grote belangstelling bij de bevolking die in april massaal de komst van de MSC Beatrice aan de wal bijwoonde. De Antwerpse haven beseft terdege hoe de Zeeu wen tegen onveilig water aankijken. Samen proberen we een toekomstgericht integraal beheer uit te werken voor estuaria, met het oog op maximale integratie van ecologische en economische doelstellingen. Voor het Schelde-estuarium levert Antwerpen de grootste bij drage, ook met het oog op de toekomst van Zeeland. Tot slot wil ik stilstaan bij de troeven die cultuur kan bieden voor onze samenwerking. Economische samenwerking is niet altijd evident en loopt in tijden van crisis al wel eens stroef. Culturele samenwer king daarentegen is altijd en overal onontbeerlijk! Antwerpenaar Jan Decleir schitterde in de laatste editie van het Zeeland Nazomerfestival - laat dat een symbool zijn, maar lang geen eindpunt. Op het vlak van erfgoed, tentoonstellingsbeleid, beeldende kunst, muziek, mode, film, festivals en watertoerisme liggen heel wat kansen en mogelijkheden om meer te gaan samenwerken. Die kansen moeten we grijpen en uit puren. Dit initiatief zou ook kunnen passen binnen de gemeentelijke duo's die de Commissie van het Cul tureel Verdrag in het leven wil roepen. Mijn eerste initiatief om de samenwerking met Zeeland vorm te geven was een herdenking van Mar- nix van Sint-Aldegonde in Vlissingen en Souburg op 12 december 1998 in aanwezigheid van de Prins van Oranje. Ik hoop dit nu te kunnen herhalen, maar dan in Antwerpen bij de inhuldiging van de beelden van Willem van Oranje en Marnix van Aldegonde van de hand van Jean Paul Laenen volgend jaar in de tuin van het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen. Voor mij is hiermee de cirkel rond want grensoverschrijdende samenwerking heeft niet alleen nood aan mooie woorden, maar ook aan acties en symbolen. Dan pas krijgt ze ook handen en voeten. Of zoals Churchill ooit opmerkte: "borders are there to be acknowleged but knowledge can never be bordered'. Dit is een bewerkte versie van de toespraak 'Economie en cul tuur' van Philip Heylen, Schepen voor cultuur, toerisme, monu menten, bibliotheken en erediensten van de stad Antwerpen voor het Departement Zeeland van De Maatschappij in het stad huis van Vlissingen op 8 februari 2010. 25 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 25