kristalhelder de maritieme kracht van het toegangs- gebied van Vlissingen aangetoond maar tegelijk de ontkenning daarvan omdat het gebied is afgeschermd met heggen. Begin 2000 typeert beeldend kunstenaar-filosoof Loek Grootjans, staande op de zeedijk, de kracht van de plek en de stad: 'Hier geef je de wereld een hand.' Een uitspraak die aansluit bij zijn eerder gerealiseerde kunstwerk op de panoramische uitkijktoren met de tekst 'ergens ben ik anders ben ik nergens'. Het gaat over reizen, zowel fysiek als in de geest, en zo verbon den met deze stad. Later realiseer ik mij dat de uit spraak van Grootjans de metafoor is verder te werken aan noem het maar 'utopische' beelden. De kracht van de stad ligt besloten in een versterking van het maritieme, het manifest maken van de geschiedenis vanuit begrippen als reizen, industriële staalbouw en avontuur. Deze vormen het belangrijkste deel van het collectieve geheugen van Vlissingen. Razzle Dazzle In een afgewogen combinatie van architectuur, kunst, maritieme objecten en de koppeling tussen historie en hedendaags, kan het unieke karakter van de stad verder versterkt worden. Ongekende mogelijkheden biedt het Scheldekwartier, het voor malige terrein van scheepswerf De Schelde met zijn gebouwen en kaden. Om hier het gewenste unieke te bereiken moet elke vorm van kopieergedrag worden vermeden. Dus dat betekent geen nieuwe Vinexwijk en geen 'bruine vloot' in het water, maar aandacht voor avontuurlijke architectuur in staalbouw, die verwant is aan de beeldtaal van industrie en scheeps bouw en de poëzie van een werkstad. Het legt ook een link in vorm, kleur en camouflage in verleden en heden naar een traditie van decennia van marine- bouw in Vlissingen. De camouflagetechniek legt een unieke relatie tussen stad en kunst. De Engelse kunstenaar Norbert Wilkinson ontwikkelde in de Eerste Wereldoorlog de Dazzle-schildersmethode. Deze grijs, wit en zwart geometrische schilderingen op schepen desoriënteer den bij het wisselende licht op zee de schippers in hun waarneming. Het beschilderen vanuit de Dazzle- 28 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 28