en schepen konden de toegang tot Antwerpen tijdig vergrendelen. De Schelde als slagveld De Scheldemonding behoort tot de belangrijkste slagvelden van Europa. De Zeeuwse eilanden zelf hebben militair gezien nooit zoveel belang gehad, de waarde ervan werd en wordt bepaald door de strategische ligging ten opzichte van Antwerpen. Door de loop van de vaargeul dicht langs de kust is het vanuit Vlissingen eenvoudig het scheepvaartver keer op de Westerschelde van en naar Antwerpen te controleren. Dat begon al tijdens de Nederlandse Opstand, toen op Pasen 1572 de Vlissingse bevolking drie Spaanse compagnieën de toegang tot de stad ontzegde, waarna de Oranjegezinde opstandelingen het scheepvaartverkeer op de rivier beheersten. Het belang van de Scheldemonding werd nog eens dui delijk in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog, toen tijdens operatie Wacht am Rhein (beter bekend als het Ardennenoffensief) in het najaar van 1944 Duitse eenheden via de Ardennen richting Antwerpen optrokken. Anno 2009 is de Nederlandse controle over de Westerschelde door de tegenstrijdige belangen tussen Nederland en België en het wel of niet uitdie pen van de rivier wederom actueel. Militair-historisch is Walcheren uniek. Op vrijwel dezelfde locatie hebben twee omvangrijke en belang rijke amfibische operaties plaatsgevonden: de Britse expeditie naar de Schelde van 1809 met de landing bij Breezand en operatie Infatuate van november 1944, toen Britse en Canadese troepen Walcheren bevrijd den. Geallieerde troepen landden toen bij Vlissingen en Westkapelle. Overigens heeft er tijdens de Eerste Wereldoorlog ook nog een Brits plan bestaan om Wal cheren aan te vallen. De Britse expeditie naar de Schelde van 1809 vond plaats tijdens het langslepende conflict tussen Groot- Brittannië en Frankrijk gedurende de lange acht tiende eeuw. In 1805 had Oostenrijk een smadelijke nederlaag tegen Frankrijk geleden tijdens de Derde Coalitieoorlog, waarbij het Venetië en Tirol had ver loren. Oostenrijk had zich buiten de Vierde Coalitie (1806-1807) gehouden, maar in februari 1809 besloot de Oostenrijkse regering een nieuwe oorlog tegen Frankrijk te beginnen, in de hoop de verloren gebie den terug te winnen. Oostenrijk vormde samen met Groot-Brittannië een nieuw bondgenootschap, bekend als de Vijfde Coalitie. Op 10 april staken Oostenrijkse troepen de rivier de Inn over en vielen Beieren, een Franse bondgenoot, binnen. Kort daarop begon het Britse kabinet met de voorbereidingen voor een opera tie op het continent. De Britse expeditie naar de Schelde van 1809 was met 44.000 soldaten, 600 schepen en 60.000 zee lieden de grootste amfibische operatie van haar tijd. Toch behoort de expeditie niet tot de canon; ongetwij feld omdat de dramatische gebeurtenissen in Zeeland in 1809 alleen maar verliezers hebben gekend. Voor de Britten betekende de expeditie een haven te ver. Antwerpen werd nooit bereikt. Dit resulteerde in een geruchtmakend duel tussen twee kabinetsministers, gevolgd door een parlementaire enquête in 1810. Voor de Fransen heeft het Britse beleg van Vlis singen niet geleid tot een Nieuw Troje, zoals het roemruchte beleg van Oostende van 1601-1604. Napo leon Bonaparte (1769-1821), keizer der Fransen, was vol ongeloof toen het Franse garnizoen zich, na een kort beleg en bombardement, had overgegeven. In Frankrijk volgde in september 1809 een onderzoek naar de capitulatie van Vlissingen, waarna generaal Fouis-Claude Monnet de Forbeau (1766-1819), de commandant van het Franse garnizoen in Vlissingen, schuldig werd bevonden aan lafheid en verraad. Ook het optreden van de Hollanders was weinig heroïsch. Fuitenant-generaal Steward Bruce (1767-1847), de Hollandse commandant van Walcheren, werd, nadat hij zonder verzet te plegen naar Brabant was gevlucht, uit zijn functie ontheven en hij werd geroyeerd als commandeur in de Koninklijke Orde der Unie. Gene raal-majoor Gijsbert Cort Heyligers (1770-1849) op zijn beurt bevrijdde Zuid-Beveland en Walcheren pas nadat de Britten deze eilanden hadden ontruimd. Er viel geen schot. Daama luidde het Britse vertrek de ondergang van het Koninkrijk Holland in. Direct na de Britse ont ruiming van eind december 1809 bezetten Franse troe pen Walcheren, kort daarop gevolgd door de annexatie van het hele koninkrijk. Instructie voor Chatham De doelstellingen van de expeditie naar de Schelde waren vastgelegd in de instructie voor Chatham: 'You will consider that this conjoint expedition has for its object the capture or destruction of the enemy's ships, either building at Antwerp and Flushing or afloat in the Scheldt; 40 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 40