De oversteek van het Kreekrak naar fort Bath door twee compagnieën jagers onder leiding van generaal-majoor Gijsbert Cort Heyligers, 4 september 1809. the destruction of the Arsenals and Dockyards at Antwerp, Terneuse, and Flushing, the reduction of the island of Walcheren, and the rendering, if possible, the Scheldt no longer navigable for ships of war.' Dit was nog niet zo eenvoudig, omdat Antwerpen tientallen kilometers van zee lag en de Schelde door versterkingen en forten werd verdedigd. Zowel over land als over water was Antwerpen lastig bereikbaar. In de Britse plannen zou een eskader oorlogsschepen de rivier opvaren naar Zandvliet (op de grens van Bel gië en Nederland), waar de hoofdmacht aan land zou gaan om naar Antwerpen op te trekken. Men was het erover eens dat het Eiland van Cadzand, Walcheren en Zuid-Beveland eerst moesten worden ingenomen, voordat de oorlogsschepen veilig de rivier op konden varen. Er zouden dus vier landingen plaatsvinden: de eerste drie in de Scheldemonding en later, een vierde, meer stroomopwaarts bij Zandvliet. Voor de eerste fase waren 28.000 man en voor de tweede fase 16.500 man beschikbaar. Het geheel was gepland als een coup de main (een snelle overval). Terwijl de troepen op Walcheren landden om het eiland te bezetten en Vlissingen te belegeren, zou de rest van de expeditionaire macht langs de rechter- en linkeroever richting Antwerpen optrekken. Timing en snelheid waren essentieel. Te veel oponthoud zou betekenen dat de Fransen en Hol landers de gelegenheid zouden krijgen om Antwerpen in staat van verdediging te brengen. Verschillende hooggeplaatste militairen wezen op de grote risico's, maar men meende toch dat, indien een en ander snel uitgevoerd zou worden, de inname van Antwerpen haalbaar zou zijn. Het aanvalsplan Allereerst zou het Eiland van Cadzand moeten wor den ingenomen. Deze operatie was essentieel voor een snelle opmars richting Antwerpen, zonder eerst op de inname van Vlissingen te hoeven wachten, want: 1. met het uitschakelen van de batterijen bij Breskens zou het voor de Engelse schepen mogelijk zijn om via de Wielingen de Westerschelde op te varen; 2. vanuit Cadzand zou via de linkeroever naar Antwerpen kunnen worden opgetrokken. Gezien de 41 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 41