Het bombardement van Vlissingen door schepen van de Royal Navy. veilig te kunnen manoeuvreren. Daarom werden de troepen die bij Zandvliet aan land zouden gaan, vervoerd in middelgrote fregatten en de troepen die bij Cadzand, Walcheren en Zuid-Beveland zouden landen vervoerd door linie- en transportschepen. Om de landingstroepen te herbergen werden bij ongeveer zeventig oorlogsbodems de kanonnen van het onder ste geschutsdek verwijderd. Tussen 24 juni en 9 juli verlieten ruim 44.000 soldaten hun kazernes en marcheerden naar de Zuid- Engelse havens Dover, Chatham, Harwich, Ramsgate en Portsmouth. Een belangrijk deel van de troepen scheepte zich te Portsmouth in om de Fransen de indruk te geven dat de expeditie het Iberisch Schier eiland als bestemming had. Verder verzamelden zich in de Zuid-Engelse havens 352 koopvaarders en 266 oorlogsschepen. Op 28 juli om vijf uur 's morgens vertrok de Britse Armada naar Zeeland. Initiële operaties Het eskader bestemd voor Cadzand ging 29 juli in de Wielingen voor anker. Er stond echter te veel wind en een te hoge branding om te landen en hiermee ver loren de Britten direct het initiatief. Toen vervolgens de wind afnam, weigerde de commandant zijn troe pen aan land te zetten. Hij vond dat er onvoldoende landingsvaartuigen beschikbaar waren: deze konden slechts zeshonderd man in één keer aan land bren gen. Daarna zou het zeker een uur duren voordat nog eens zeshonderd man aan land kon worden gebracht. Hij vond dit onverantwoord, omdat de Fransen al bezig waren posities in de duinen in te nemen. De extra landingsvaartuigen zijn er nooit geko men. Twee dagen later werd de operatie bij Cadzand afgeblazen en kreeg men bevel om zich bij de hoofd macht in de Roompot te voegen. Met het mislukken van de landing bij het Eiland van Cadzand was de expeditie eigenlijk al gedoemd te mislukken. Op Walcheren verliep de operatie vlekkeloos. Sol daat John Douglas, 3rd Batallion 1st Royal Scots, her innerde zich de landing op Walcheren als volgt: 'The appearance of the shore was one continual sand hill, and from the deck of the vessel it appeared to the naked eye as if infantry were drawn up, but this proved to be large beams of timber driven in to break off the surf This with matting of straw fastened on the beach with pins of wood is the principal security, preventing the sand from being washed away; for a breach in the banks would be the destruction of the island, as I dare say the flat surface... is 20 feet below the level of the sea. I think the landing at 43 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 43