DE SCHELDEDELTA ALS REGIO VAN DE TOEKOMST Het eerste nummer van de zestigste jaargang van dit tijdschrift staat in het teken van de Westerschelde, de levensader van Zeeland en Vlaanderen. Door die rivier zijn de twee gebieden onlosmakelijk met elkaar verbonden maar die verbondenheid kan soms tot spanningen leiden zoals in het afgelopen jaar over de verdieping. Maar die vallen in het niet in ver gelijking met de strijd die er in het verleden om de Schelde is gevoerd. De bloedige slag om de Schelde eind 1944 begin 1945 is sinds enkele jaren duidelijk op het historische netvlies gekomen. In 1809 was er evenzeer een verwoedde strijd tussen de Engelsen en de Fransen om Walcheren die in dit nummer door twee historici wordt belicht. Zo beschouwd was de woordenstrijd eind vorig jaar niet meer dan een boeggolfje in de relaties tus sen Vlaanderen en Zeeland. Om de rimpels glad te strijken, leek het SCOOP Zeeuws Instituut voor Sociale Culturele Ontwikkeling en het Zeeuws Tijd schrift namen het initiatief tot een gedachtewisseling tussen prominenten uit de Scheldesteden. Toen het debat in februari van dit jaar plaatsgreep waren de spanningen al weggeëbd en kon er onbevangen naar de toekomst van de Scheldedelta gekeken worden. Dat is hoognodig want van de nationale rege ringen van beide landen moeten de gebieden het bepaald niet hebben. De burgemeester van Gent Daniël Termont zei daarover. 'Ik denk dat Den Haag en Brussel de grens zien als opportuniteit om geschillen uit te vechten, terwijl wij de grens juist beschouwen als een opportuniteit om naar elkaar toe te groeien.' Die opvatting werd van Zeeuwse zijde gedeeld. De waarnemend burgemeester van Vlis- singen Wim Dijkstra vatte dat kort en bondig samen. 'In bestuurlijk opzicht moeten we daarom samen met Vlaanderen een strategische agenda opstellen die alle onderwerpen - van cultuur tot economie - omvat. In die agenda staat de ontwikkeling van het gehele deltagebied centraal.' Over hoe de Scheldedelta er in 2030 uitziet, zegt de Commissaris van de Koningin in Zeeland Karla Peijs het volgende. 'In 2030 zijn we een echte Euro pese regio waar mensen kunnen wonen en werken waar ze willen. We hebben een groot industriegebied in de zone Gent-Terneuzen waar heel het gebied wel bij vaart. En de grens, die kan je nergens meer terug vinden.' Dat 'wonen en werken waar ze willen' is vooral belangrijk voor Zeeuws-Vlaanderen dat door Den Haag tot krimpzone is verklaard maar dat onder vrije vestigingscondities zeker kan rekenen op een toestroom van mensen en bedrijven uit het overvolle Vlaanderen. Volgens de schepen van Antwerpen Philip Heylen is er 'op het vlak van erfgoed, tentoon- stellingsbeleid, beelden kunst, muziek, mode, film, festivals en watertoerisme heel wat kansen om meer te gaan samenwerken.' De creatieve industrie is diep verankerd in de Scheldedelta en behoort tot de meest productieve ter wereld. De teneur van de discussie werd verwoord door de burgemeester van Terneuzen Jan Lonink. 'We zullen dus moeten kijken naar een gebied dat groter is dan het onze, dan liggen er kan sen.' Om die kansen te grijpen is het noodzakelijk dat Zeeland zowel op bestuurlijk als maatschappelijk terrein snel een proces van verdere opschaling inzet. Dan zal het nog beter in staat zijn samen met Vlaan deren de Scheldedelta tot een realiteit te maken. PAUL VAN DER VELDE 4 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 4