DOEL fotografie oscar steens De Antwerpse haven is het decor van een voortdu rende strijd tussen nieuw en oud. Door de aanleg van nieuwe containerterminals en dokken zijn al veel dorpen opgeslokt. Gehuchten als Wilmarsdonk en Austruweel werden aan de vooruitgang opgeofferd en van het polderdorp Oosterweel bleef alleen het kerkje staan. Voor uitbreidingsplannen voor de haven van Antwerpen zou ook het dorp Doel moeten verdwij nen. Maar inmiddels, zo'n tien jaar later, is ook het Antwerps Havenbedrijf niet helemaal zeker meer van de noodzaak. Op de webstek www.d0el2020.0rg staat het volgende bericht. 'Een onderzoek naar het ruim tegebruik in de Antwerpse Haven maakt ondertussen duidelijk dat binnen de haven nog honderden hectare industriegrond ter beschikking zijn. In combinatie met het toenemend gebruik van nieuwe technieken maakt dit dat er tot ruim na 2030 ruimte zat blijft in de Antwerpse haven, zonder dat er nieuwe polder- grond moet worden ingenomen. Voor een regio als Vlaanderen, waar tegen hoog tempo de resterende Open Ruimte voor de bijl gaat, biedt dat onverhoopte perspectieven. Te meer Doel en het ganse polderge bied (grensoverschrijdend) nog altijd een bijzonder hoog cultuurhistorisch en toeristisch potentieel heeft.' Midden in het havengebied, omringd door industrie, ligt nog een restant van Lillo, een handvol huizen en een getijdenhaventje. Vanaf Fort Lillo, een middel eeuwse fortificatie die ooit de Spanjaarden op afstand moest houden, heb je een uitzicht over de Schelde. Naast verschillende cafeetjes en restaurants herbergt Lillo het Poldermuseum Lillo. Gedurende de zomermaanden is Lillo door een veerdienst verbonden met het polderdorp Doel op de linkoever. De dorpskern van Doel heeft een karakteris tiek stratenpatroon in de vorm van een dambord. Het dambordpatroon gaat terug op de planmatige inpol dering en herinrichting van het dorp in de 17de eeuw na de oorlogsinundaties en is sindsdien ongewijzigd. In de dorpskom staan verschillende burgerhuizen en boerderijen. Het oudste huis is het beschermde Hoog- huis dat in 1614 werd voltooid in Vlaamse renais sancestijl. Ten noorden van het dorp, in het gehucht Ouden Doel, bevinden zich aan de Schelde de laatste brakwaterschorren van België. In deze schorren bevinden zich het haventje van de Prosperpolder en het natuurreservaat Schor Ouden Doel (51 ha). Helaas raakte ook Doel steeds verder ingeslo ten door de havenactiviteiten. In de buurt staat een kerncentrale en boven het kerkplein lopen hoogspan ningskabels naar de haven. Het dorp leek dus te gaan verdwijnen maar door verzet van oude en nieuwe inwoners bestaat het dorp nog steeds. Als je nu door het dorp loopt zie je overal sporen van vandalisme. Het wordt voor de handvol bewoners steeds moeilij ker om zich te handhaven. Sommigen denken aan een nieuwe bestemming voor Doel als kunstdorp. Maar Marc Van de Vijver, burgemeester van Beveren, heeft al laten weten daar niets voor te voelen en geen rekening te houden met de unieke kunstwerken: 'De kunstenaars wisten op voorhand dat hun werken een tijdelijk karakter hadden.' Voor alle zekerheid presen teren we op de volgende pagina's een aantal werken. Tot eind september is de gratis overzetdienst Doel- Lillo in de vaart. De veerboot De Schelde vaart tot eind september elke zaterdag, zondag en feestdag. Vanuit Lillo vertrekt de boot in de voormiddag op het uur, in de namiddag op het halfuur. De laatste afvaart vanuit Lillo naar Doel is om 18.30 uur. In Lillo geeft de boot aansluiting op twee fietspaden: een langs de Scheldelaan en een andere langs de Noorderlaan, die over de Lillobrug bereikbaar is. Passagiers kunnen hun fiets of bromfiets mee aan boord nemen. 59 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 59