dagen over het hoofd zou zien of er met tegenzin zijn colbert aan ophing. Wat zegt Ron den Braber, risicoanalist, vanuit de hete keuken van het kapitalisme over de Crisis in de Volkskrant: 'Ik kreeg bij de Royal Bank of Scotland te horen dat ik mijn boekje te buiten was gegaan. RBS wilde een grote speler worden en wie niet mee wilde doen werd langzaam maar zeker weggepest. Dan kreeg je je bonus niet, maakte je geen promotie.' Het product waar hij kritiek op had waren de zoge noemde kredietderivaten (CDO's), complexe nieuwe financiële producten, waarbij duizenden hypotheek leningen in één beleggingsproduct werden gefrom meld. De redenering van de bankhandelaren was eenvoudig. Als het goed gaat verdienen we miljoenen; gaat het slecht dan draaien overheid en aandeelhou ders voor de risico's op. In juni 2007 solliciteerde Den Braber bij de Nederlandse Bank naar de functie van toezichthouder. 'Daar zeiden ze dat ze niemand nodig hadden die zo diep gespecialiseerd was in kredietderivaten. Diezelf de zomer brak de crisis uit en Fortis ging uiteindelijk kapot aan de pakketten met slechte leningen.' Je hebt de markt en je hebt de grote algemene voor zieningen. We weten allemaal dat de rovers van de markt zijn losgelaten op sectoren als zorg, openbaar vervoer, energievoorziening. Doel was zogenaamd om de concurrentie te bevorderen en de prijs van een product voor de consument te verlagen en kwaliteits verbetering te realiseren. De vruchten van deze omslag zijn echter chaos, bureaucratie, sanering, ontslagen, prijsverhogingen. Een schoolvoorbeeld van teloorgang door privatisering wordt zichtbaar bij de thuiszorg. Aanvankelijk werd deze tak van zorg gerund door bonafide, non-profit instellingen. Er was behalve gerichtheid op de con crete huishoudelijke taken aandacht voor de cliënt. De medewerkers werden behalve in hun directe taken geschoold in sociale vaardigheden. Het menselijke aspect speelde een prominente rol. Nadat het startsein voor privatisering werd gege ven, zouden gemeenten voortaan thuiszorg inkopen bij bestaande organisaties en bij nieuwe particuliere bureaus. Deze laatste moesten om hun plaats op de markt te kunnen veroveren laag gaan zitten met hun offertes. Gevolg: het loon van de thuiszorgwerkne mers ging omlaag. Bovendien vielen er duizenden ontslagen. Gemeenten gingen over tot het aannemen van oproepkrachten die minder verdienden en minder geschoold waren. Uiteindelijk was iedereen de dupe: de thuiszorgwerker en de hulpbehoevende Nederlan der. Bij TNT Post is eenzelfde ontwikkeling gaande. De bonafide postbode moest plaats maken voor goedkope oproepkrachten. (Dat vind ik het ergste: De Broeder schap Met De Grote Fietstassen verdwijnt.) Je merkt het: de oude angst is terug. Angst voor ontslagen en onaangename aanpassingen. De par tijen aan de linkerzijde van het politieke spectrum profiteren nauwelijks van deze ontwikkeling. Dat is logisch want de rol van opstandig links is al lang over genomen door weerbarstig rechts. Bovendien heeft de Werkende of Werkloze Nederlander door dat het menens is. Het is weer o zo duidelijk waar de macht ligt en wie niets te vertellen hebben. Het is voor de werkgever nu het geschikte ogenblik om oude reke ningen te vereffenen. Maar er zijn toch vakbonden? Ja, in Frankrijk, Bel gië en Italië. In eigen land heeft de vakbond de con touren van een verzekeringsmaatschappij. Het grote onbehagen onder de bevolking vertaalt zich enkel in een afwijkende verkiezingsuitslag. Het politieke mid den krijgt opnieuw harde klappen. Vooralsnog deelt de bestuurlijke elite het onbehagen van het volk niet. Zij gaat voor Europa, voor globalisering, voor inter nationalisering, voor liberalisering en marktwerking, voor multiculturalisme. De argumenten zijn altijd dezelfde: het proces is onomkeerbaar. Hier gaat de wereld nu eenmaal naartoe. Wie zich verzet houdt de vooruitgang tegen. Wie twijfels heeft is lui, reactionair of dom, of alledrie tegelijk. Natuurlijk heeft de elite gelijk: het kapitaal beschikt over het snelste voertuig, maar helaas zit er niemand aan het stuur. Hooguit een stropop (bestaan die nog, stropoppen?). Misschien wordt het tijd om te denken aan een nieuwe vorm van communisme. Lees er Geweld van de Sloveense filosoof Slavoj Zizek maar eens op na. 64 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 64