Len Tantillo, 'De Grootvader. In een klein Mohicaans dorpje aan de oever van de Hudsonrivier vertelt een stamoudste een groot avontuur', 1997 (omslagillustratie van Indianenverhalen). Colleur orange als de brasillianen'; de vrouwen waren 'fray' en 'wel besneden van tronie'. Indianenverhalen wordt toegankelijk gemaakt door middel van enkele (te) korte inleidingen, een lijst van indiaanse groepen en dergelijke. Samenstellers Gehring en Jacobs komen we ook tegen als auteurs in het monumentale Four centuries of Dutch-American relations, een nieuw landmerk van het Roosevelt Study Center op de kaart van de amerikanis tiek: een 1190 pagina's tellend werk met 92 bijdragen door 94 auteurs. Het boek is ingedeeld in vier tijd vakken: 1609-1782 ('Colonial Period and Eighteenth Century'), 'The Nineteenth Century', 1914-1945 ('The Period of the World Wars'), en 1945-2009 ('The Cold War and Beyond'). Deze laatste periode omvat in totaal 377 bladzijden en krijgt drie afdelingen toebe deeld: 'Politics and Security', 'Economics and Society' en 'Culture'. De auteurs zijn onder meer verbonden aan Nederlandse (24), Amerikaanse (15), Britse (1) en Duitse (1) universiteiten. De samenstellers mikken met hun letterlijk zwaarwegende, buitengewoon nut tige publicatie op een Engelstalig wetenschappelijk publiek; het boek zou voor de Nederlandse letteren en geschiedbeoefening toch aan waarde gewonnen hebben indien Nederlandstalige samenvattinkjes waren toegevoegd. Ten aanzien van de indiaanse geschiedenis bevat de afdeling over de negentiende eeuw bijvoorbeeld een ook voor de Nederlandse lezer zeer interessant artikel van Pieter Hovens, verbonden aan het Museum voor Volkenkunde in Leiden: 'Dutch Pioneers and Native Americans' (pag. 307-317). De bekende Louisiana Purchase (van de Fransen) in 1803 was voornamelijk mogelijk gemaakt door Nederlandse financiële instellingen, zo lezen we. Hierdoor verdub belde het territorium van de U.S. in omvang en kon de voor de indianen fatale 'witte' expansie en etnische zuivering (verbanning naar reservaten) van de negen tiende eeuw beginnen. In dit kader zijn ook de contac ten met indianen van latere Nederlandse kolonisten te 68 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 68