Cultuur en economie Heylen Wat cultuur kan bijdragen aan de econo mische ontwikkeling van dit gebied? Ik zal deze vraag toelichten aan de hand van twee voorbeelden uit onze geschiedenis - met de nadruk op onze geschiedenis. Belangrijk voor Antwerpen was natuurlijk 1585. Een van onze burgemeesters was toen Marnix van Sint Aldegonde, een heel boeiende figuur die mij zogezegd in Zeeland een plek gegeven heeft. Mijn vrouw komt verder uit Zeeland. Ik heb daardoor 15 jaar intensief doorgebracht op het eiland Walcheren en sympathie gekregen voor deze provincie. In de jaren negentig kwam ik in contact met Zeeu wen uit Middelburg en Vlissingen die actief waren om iets te doen rondom de vierhonderdste verjaardag van Marnix in 1998. Ze zochten contact met Antwerpen en hadden het idee om een postzegeltentoonstelling te organiseren. Om een lang verhaal kort te maken, uiteindelijk heeft dat geleid tot een grote academische zitting met 1700 mensen in aanwezigheid van Wil- lem-Alexander en de Vlaamse regering. Het was een mooi evenement in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Wat wil ik met dit voorbeeld zeggen? In de eerste plaats geloof ik heel sterk in samenwerking tussen België en Nederland, en Antwerpen en Zeeland in het bijzonder. Centraal daarbij staat de rivier de Schelde. Alles wat Antwerpen nu is, heeft het te danken aan de Schelde. Voor Antwerpen was en is de Schelde de poort tot de rest van de wereld. Zonder de Schelde was Antwerpen niet geweest wat het vandaag is. Ik geef wel eens het voorbeeld van die moeilijke periode in de zestiende en zeventiende eeuw. Toen woonden in Antwerpen 88 nationaliteiten, naar ver houding veel meer dan de 164 die we nu hebben omdat er toen veel minder landen bestonden. Ant werpen is kortom altijd een heel internationale stad geweest. Een stad ook die rustte op twee pijlers: eco nomie en cultuur. Wat ik wil beweren is dat cultuur enerzijds een belangrijke economische sector is, in de zin van werkgelegenheid en investeringen, ook al in de Gouden Eeuw. Anderzijds kan cultuur een hef boom zijn voor de economie en ontwikkeling. Ik illu streer dat graag met de figuur van Rubens. We ken nen hem allemaal als schilder en architect, maar wel beschouwd was hij in de eerste plaats een diplomaat en ondernemer. Alleen al door het feit dat hij zeven talen sprak, speelde hij bijvoorbeeld een belangrijke rol bij de onderhandelingen tijdens het Twaalfjarig Bestand. In de tuin van zijn huis in Antwerpen plaats te Rubens bovendien twee beelden die symbool ston den voor economie en cultuur. Twee zaken die vol gens mij niet te scheiden zijn. Resteert de kip-of-het-ei vraag. Wat heb je nodig om goede samenwerking te krijgen? Eerst economie, of eerst cultuur? Ik zeg u: er was de Schelde. Of we dat nu leuk vinden of niet, het is de Schelde die ons altijd verbonden en ontwikkeld heeft. Dankzij, door en met die Schelde hebben we woelige tijden meegemaakt, maar ook enorme tijden van vooruitgang en weelde. Mijn pleidooi is dan ook al jaren, dat we elkaar ondanks lastige dossiers - denk aan de verdieping enzovoorts - altijd recht in de ogen moeten blijven kijken. Die samenwerking is essen tieel. Ik heb anderhalf jaar geleden bijvoorbeeld een cultureel verdrag gesloten met Rotterdam, dat vooral symbolisch was, omdat we zo vaak tegen elkaar waren uitgespeeld. Hetzelfde zou ik willen hier in Zeeland, met de Zeeuwse Bibliotheek of andere partners, alleen omdat we door die levensader, de Schelde, zoveel met elkaar gemeen hebben. Termont Ik zou graag een historische noot over Gent willen toevoegen, die ook het belang van de betrekkingen tussen Nederland en België aangeeft. De huidige welvaart van Gent vandaag, zowel op econo misch als in cultureel opzicht, hebben wij namelijk in hoofdzaak te danken aan Willem I. Hij heeft ervoor gezorgd dat Gent een kanaal heeft, dat Gent een uni versiteit heeft, dat Gent de Floraliën heeft. Dat laatste evenement - de 34ste editie vindt dit jaar plaats - ben ik nu weer aan het organiseren en om die reden ben ik bij het Nederlands koningshuis aan het sollicite ren met de vraag of er iemand wil komen. In 2015 is het verder 200 jaar geleden dat Willem I op de troon kwam, en er leven ideeën bij de grote groep orangisten in Gent om een standbeeld van Willem I op te richten. Lonink De concrete wil tot samenwerking komt hier onder andere tot uiting bij de oprichting van een museum voor industriële archeologie en textiel samen met Gent. Maar wat ik wenselijker vind op lange ter mijn is dat je als je de as Gent-Terneuzen zou ontwik kelen, een dependance van het SMAK op het water in Terneuzen zou realiseren. Dat zou het moderne imago van Terneuzen en de verbinding met Gent ver sterken. Ik denk overigens dat je niet moet denken in termen van Antwerpen, Gent, Vlissingen, Terneuzen. 7 Zeeuws Tijdschrift 2010 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 7