DE WITTE LEEUW EN DE '20. AND ODD NEGROES' tekst Victor Enthoven De monding van de James Rivier en Jamestown. Johannes Vingboons heeft zich bij het maken van de kaart gebaseerd op scheepsjournaals van circa 1617. Bron: Nationaal Archief, 4.VELH619-89, Johannes Vingboons Caert van de rivier Powhatan geleg in Niew Nederiandt Kaart van de rivier Powhatan/James River, c. 1638. Zeeuwse ondernemers hebben aan de basis gestaan van de Afro- Amerikaanse gemeenschap in de Verenigde Staten. In de zomer van 1619 leverde de Vlissingse kaper Witte Leeuw de eerste Afri kaanse slaven afin de nog jonge Engelse nederzetting Jamestown in Virginia. De komst van dit Zeeuwse schip en de '20. and Odd Negroes' behoort tot de canon van de Amerikaanse geschiedenis. Een tweede vermelding geeft John Rolfe, tabaksplan ter en getrouwd met Pocahontas, de dochter van chief Powhatan: About the latter end of August [1619], a Dutch man of Warr of the burden of a 160 tunes arri- ued at Point-Comfort, the Comandors name Capt Jope, his Pilott for the West Indies one Mister Marmaduke an Englishman. They mett with the Tri[asur]er in the West Indyes, and determyned to hold consort ship hetherward, but in their pas sage lost one the other. He brought not any thing but 20. and odd Negroes, which the Governor and Cape Marchant bought for victualie (whereof he was in greate need as he pretended) at the best and easyest rate they could. He hardd a lardge and ample Commyssion from his Excellency to range and to take purchase in the West Indyes. Three or 4. daies after the Tri[asur]er arriued.3 Geheimhouding Over de Treasurer, het schip dat vier dagen na de 'Dutch man of Warr' ook enkele slaven in Jamestown afle verde, is veel bekend. Het schip was eigendom van Robert Rich, de latere Earl van Warwick. Een puritein van het zuiverste water. In 1616 rustte Rich drie sche pen uit om jacht op zeerovers te maken. Wat slechts enkelen wisten, was dat Rich tegen betaling een com missie van Karei Emanuel, hertog van Savoy, had 21 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 21