NAPOLEON werd geboren op 15 augustus 1769 in Ajaccio op Corsica. Hij kreeg een militaire opleiding. In de tijd van de Franse Revolutie onderscheidde hij zich door zijn daadkrachtige en effectieve militaire optreden en hij maakte dan ook als bevelhebber snel carrière. De revolutio naire regering zette hem in bij het onderdrukken van binnenlandse opstanden in Frankrijk en tegen buitenlandse vijanden in Italië en Egypte. In 1799 was hij dankzij zijn militaire optreden de popu lairste man van het land en greep in een staats greep de macht. Vijf jaar later kroonde hij zichzelf tot keizer van de Fransen en werd zowel staatshoofd als opperbevelhebber. In die functies dreef hij vele vernieuwingen door op het gebied van de eco nomie, het recht, het onderwijs en de gezond heidszorg. Zijn regeerstijl werd in de eerste jaren van zijn keizerschap allengs autoritairder en hij duldde uiteindelijk geen oppositie meer. In het buitenland ging de machtsontplooi ing van Napoleon over in militaire agressie en expansie. Dit bezorgde hem veel vijanden. De regeringsjaren van Napoleon worden dan ook gekenmerkt door een bijna permanente oor logstoestand, vooral tegen Oostenrijk, Rusland, Engeland en Pruisen. Ter zee moest hij na de slag bij Trafalgar (1805) zijn meerdere erkennen in de Engelsen, maar te land wist hij tot 1812 zijn vijan den steeds te overwinnen. In 1812-1813 verloor hij in een veldtocht tegen Rusland echter tweederde van zijn leger. In 1813 werd hij bij Leipzig door de verenigde Europese grootmachten verslagen. Het daaropvolgende jaar vielen deze Frankrijk bin nen. Napoleon wist het met een klein leger nog een halfjaar vol te houden, maar was uiteindelijk gedwongen troonsafstand te doen. Daarop werd hij verbannen naar het eiland Elba. In 1815 ondernam hij nog één poging om zijn vroegere macht te herstellen. Zijn nederlaag tegen de geallieerden bij Waterloo verijdelde deze poging. Verbannen naar het kleine eilandje Sint-Helena in de Atlantische Oceaan overleed Napoleon zes jaar later, op 5 mei 1821. 51 jaar oud slechts, maar na een meer dan hyperactief leven. landse overheid, die deze verplichting nu eens niet veroordelend en calculerend wegbezuinigde, maar als vanzelfsprekend en zonder verdere opmerkingen gewoon van de Franse staat overnam. Vervolgens sprong hij snel op een paard en ver dween in vliegende galop richting Breskens. Van daar werd hij in het oorlogsschip Charlemagne overgezet naar Vlissingen. De overtocht en aanlanding verlie pen door een bulderende storm drie dagen vertraging op. 'Eindelijk had ik eens de kans wat bij te slapen', berichtte hij in een brief naar huis. Het was een van de 24.000 brieven die hij tussen de bedrijven door in zijn leven schreef! Enige dagen later, op 29 september, stak Napoleon op weg van Vlissingen naar Antwerpen de Wester- schelde over voor een kort bezoek aan Temeuzen. Hij bekeek er de havenwerken en de batterij in de Sint-Margarithapolder. Daarna voer hij weer over naar Zuid-Beveland voor een bliksembezoek aan fort Bath. Hij zou nooit meer terugkomen. Napoleons aandacht voor het noorden van Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen is nog steeds in het landschap te herkennen. Het hierboven genoemde Fort Napoleon te Oostende, het Napoleonkanaal tussen Damme en Sluis, de vesting Frederïk Hendrik bij Breskens en Fort Liejkenshoek ten noorden van Antwerpen zijn hiervan slechts enkele voorbeelden. Andersom is er actieve regio nale aandacht voor Napoleon. Historici onderzoeken zijn invloed in de streek. Bouwhistorici en landschapsarchi tecten pleiten voor het behoud en de restauratie van (de restanten van) zijn verdedigingswerken. Stads- en land- schapsgidsen houden zijn bezoeken levend. VVV's gebrui ken zijn naam en bemoeienis met de streek om toeristen en dagjesmensen te trekken. Wie op een ongedwongen manier iets meer wil weten over de 'kleine keizer' in Zeeuws-Vlaanderen en het noor den van Vlaanderen, doet er goed aan eens een bezoek te brengen aan de tentoonstelling 'De machtigste man ter wereld in Zeeuws-Vlaanderen en het noorden Vlaanderen' in Museum Het Bolwerk te IJzendijke. De tentoonstel ling is informatief van karakter, kleurrijk van ontwerp en vrolijk van opzet. Een tentoonstelling dus voor kenners, liefhebbers en anderszins geïnteresseerden (en wie heeft er geen belangstelling voor de bedgeheimen van Napoleon?). Een cool advies tot slot: bekijk hem vooral niet zoals Napoleon zou doen, snel, gejaagd en gehaast, maar neem er de tijd voor - er is veel te zien. 40 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 40