DE ZEEUWSE VERLICHTING IN INDIE Reinier de Klerk, Joshua van Iperen en Jacobus Radermacher als grondleggers van het Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen tekst Ariëtta Kaashoek Republiek hadden, bestond er altijd nog de mogelijk heid het fortuin in Indië te beproeven. Het betekende echter geen verstoting want de kansen waren zeker aanwezig dat zij die vertrokken rijk en met eer overla den terugkwamen. Een kleine dertig jaar eerder, in 1731, vertrok uit hetzelfde Middelburg Reinier de Klerk (1710-1780), die als derde waak op een VOC-schip voor de reis naar Batavia aanmonsterde. Hij stamde uit een groot gezin dat behoorde tot de gegoede burgerstand. Zijn ouders hadden hem voor de handel voorbestemd, maar hij was meer aangetrokken tot de zee. Op 15-jarige leef tijd werd hij adelborst op een oorlogsschip dat als bestemming had de retourvloot uit de Oost op zee op te vangen en verder naar huis te begeleiden. Zowel Radermacher, die uit een gefortuneerde en invloed rijke familie kwam, als De Klerk, van bescheidener afkomst, zouden in Indië fortuin en naam maken. Afkomst speelde in Indië een kleinere rol dan in de regenteske Republiek. Batavia: Parel van Azië In wat voor wereld kwamen ze aan? Ze moeten ver halen over de parel van Azië hebben gehoord hebben en de lange zeereis had hen alvast doen wennen aan een ander klimaat. Toch zal de eerste confrontatie met de drukkende vochtigheid, de penetrante geuren en helle kleuren gevoegd bij de zeer gemêleerde bevol king van Batavia wel overweldigend zijn geweest. De stad was in 1619 gesticht door Jan Pieterzoon Coen, en de zogenoemde Ommelanden, het gebied direct buiten de stadsmuren, telde rond 1760 ongeveer 160.000 inwoners. Het warme en vochtige klimaat en de onhygiënische omstandigheden hadden Batavia al snel de bijnaam sterfhuis van de Europeanen opge leverd. Malaria was doodsoorzaak één. Wie de eerste aanval overleefde, kreeg een zekere immuniteit maar de lijst van slopende ziekten zoals gele koorts was lang. Omdat de hoger gelegen wijken als Molenvliet en Noordwijk een gezonder leefklimaat hadden, lie ten de welgestelden daar hun buitens bouwen. Ook 51 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 51