EEN PIONIER ONDER DE ZEEUWSE ARCHITECTEN Levinus de Bruijne transformeert de Kanaalzone Het is lastig om een goed beeld te krijgen van de positie en invloed van architecten op de gebouwde omge ving van een landelijke provincie als Zeeland in de negentiende en eerste helft van de twintigste eeuw. Overal heerst de traditie van de dorpstimmerman. Opdrachten voor architecten waren er nauwelijks. Op het platte land verrezen slechts boerderijen, die hoewel soms omvangrijk van aard en prachtig om te zien, zelden door architecten werden vormgegeven. Het is daarom des te interessanter aandacht te besteden aan een van de pioniers onder de Zeeuwse architecten Levinus de Bruijne (1873-1955), oprichter in 1899 van het eerste archi tectenbureau in Zeeland dat meer dan honderd jaar toonaangevend in de Kanaalzone zou blijven. tekstJoHAN de Koning Levinus is geboren als boerenzoon in Sint Anna ter Muiden in 1873. Hij zag echter meer in het vertimme ren van boerderijen dan in het verbouwen van graan. Al op jonge leeftijd bekwaamde hij zich als bouwvak ker en vlak voor de overgang naar de nieuwe eeuw zag hij zijn kans schoon om een eigen bedrijf op te rich ten. Een bureau van bouwkundigen en assuradeurs, zegt het register, waarvan hij de enige medewerker is. Naast zijn ervaring in het bouwvak leerde hij ook teke nen bij de hoofdopziener van 's Lands domeinen, Van Wuijckhuise, een waterbouwkundige van naam. Hij trouwde in 1898 met Maria Willemina van Tatenhove, een boerendochter. Het zal geen verbazing wekken dat de eerste bouwwerken die hij realiseerde boerderijen waren. Door zijn afkomst had hij een grote affiniteit met het 56 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 56