(links) B.V. De Hoop tegelfabriek in Terneuzen uit 1928. Inmiddels afgebroken; (rechts) Hoofdgebouw van de meelfabriek Walzenmolen in Sas van Gent uit 1902 en de betonnen uitbreiding uit 1939, gesloopt in 2002. Foto's: Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland August de Meijer aan de Schuttershofweg in Terneu zen (192,1) goede voorbeelden van de manier waarop De Bruijne deze populaire stijlen adopteerde en anno teerde. Zeker het grote woonhuis van C.F. van Acker aan de Oostkade in Sas van Gent (1929) is het bekijken waard. Opmerkelijk is dat het huis voorzien is van een garage, een nouveauté in die tijd. Er is een portiers loge, het zogenoemde wachthuis, dat toegang heeft tot de grote hall van het huis. Die hal is de spil van het huis. Eromheen liggen de aparte kamers van het woon- en ontvangstgedeelte van het huis, ogenschijn lijk ongeordend, zich aanpassend aan de ruimte die de bouwkavel biedt. Veel aandacht gaat uit naar de inrichting en de versiering van de salons met glas-in- loodramen en sierhekken. Onder het huis bevinden zich omvangrijke provisiekelders en een interne regenbak van dertig vierkante meter. Op zolder is een aparte dienstbodekamer gelegen. De Walzenmolen in Sas van Gent In 1902 kreeg De Bruijne opdracht voor het 'weder opbouwen eener meelfabriek met bergplaatsen en toe- behooren' in Sas van Gent voor de NV Walzenmolen. Die was nodig omdat het oude gebouw in 1901 gedeeltelijk afbrandde. Voor zover mogelijk werd de onderzijde van het bestaande gebouw uit 1893 opge knapt. Uit het bestek blijkt dat in elk geval de hardste nen lateien en dorpels hergebruikt moesten worden. Ook de afmetingen van de bestaande raamopeningen werden gehandhaafd. Verder pakten de eigenaren van de Walzenmolen, J. Verschaffel en H. Mechelijnck, het stevig aan. Er moest een veel omvangrijker gebouw dan voorheen verrijzen. De Bruijne ontwierp een groot rechthoekig stenen blok, in vijf lagen met een middenstrook waarin alle hijsluiken zijn opgeno men. In de breedte van het pand zijn aan beide zijden twee extra traveeën met kleine ramen opgenomen. Bovendien is het geheel verhoogd met een nieuwe verdieping, voorzien van een groot aantal smalle ramen, die de opmaat voor de dakrand vormen. Afgezien van de naam op de gevel en de uitgemet- selde dakrand met op de hoeken kleine markeringen, is er verder geen noemenswaardige decoratie. Aan de achterzijde van het gebouw blijft de hoge schoorsteen ongewijzigd. De aanbesteding had plaats op donderdag 14 augustus 1902 in het café van Ivo Pierets des namid dags om 2 uur (Greenwichtijd!). Die aanduiding Greenwich tijd is minder vreemd dan op het eerste gezicht lijkt. Pas in 1909 voerde Nederland zijn stan- daardtijd in, die een uur verschilde van Greenwich. Tot dat jaar hield elke regio of stad zijn eigen tijd aan. Kennelijk was de aanbesteding van de nieuwe fabriek 58 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 58