Bierbrouwerij Van Waes Boodts in Westdorpe uit 1913, afgebroken in 1998. Foto: Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland van bovenregionaal belang en werd die in Green wich tijd aangekondigd om zo misverstanden over het tijdstip te vermijden. Toch kreeg de lokale aannemer Simons de opdracht die hij vlot voltooide. Ook de uitbreidingen van het traditioneel gemet selde hoofdgebouw van de Walzenmolen uit 1911 en 1939 werden door De Bruijne ontworpen. Vanaf 1939 werd er vooral in een betonskelet gebouwd, wat ook in de gevels van de nieuwbouw zichtbaar blijft. Tussen de balken en kolommen van het skelet in worden de gevelvlakken opnieuw voorzien van metselwerk. Aan het eind van de twintigste eeuw verloor het complex echter zijn functie. Alle gebouwen werden in 2002 gesloopt. Daarmee verdween een van de belangrijkste industriële momenten van de provincie. Groei van de bouwhandel Duidelijk is dat De Bruijne goed lag bij het gemeen tebestuur van Terneuzen. Niet onbelangrijk, want er werd in deze periode flink geïnvesteerd in publieke werken. Op dat moment waren er nog maar weinig architecten in de stad te vinden, dus lag De Bruijne voor de hand. Ook schoolbesturen voor Christelijk onderwijs wisten de weg naar de Nederlands Hervormde architect te vinden. Procedures voor het verkrijgen van een bouwvergunning waren kort omdat De Bruijne goede persoonlijke banden onderhield met de leidinggevende ambtenaren. Van het gemeentelijke instituut waar tekenlessen verzorgd werden, kende hij Van der Peijl, directeur van N.V. De Hoop en actief investeerder in lokaal vastgoed. Het aannemingsbe drijf werd gedreven door P. Simons, de schoonzoon van oprichter Van der Peijl. Vanaf 1911 is de handel in bouwmaterialen de belangrijkste tak van het bedrijf. Later richt de grote onderneming zich vooral op de fabricage van betonwerken. In 1926 bouwde De Bruijne voor De Hoop een tegelfabriek aan de Tramstraat, waarvan het gebogen metselwerk met zijn sierranden de lichte bocht in de straat prachtig volgt. De licht naar voren uitgemetsel- de hoeken van die gevel gaan naar de rand toe staps gewijs omhoog. De tegels die hier gefabriceerd wer den, waren betontegels, voor de aanleg van trottoirs, fabrieksterreinen en kades. Er werden er twee miljoen per jaar van geproduceerd. Directeur Van der Peijl stimuleerde de productie van zijn materialen door zelf actief te investeren in de bouw van woningen of deel nemingen in fabrieken, zoals bij de Walzenmolen in Sas van Gent. De aannemers die hij voor die werken aanstelde, dikwijls het bedrijf van zijn zwager Simons, waren dan wel verplicht met bouwmaterialen van De Hoop te werken. Zo groeide de bouwhandel vlot, zelfs in tijden van economische crisis. In feite begon het bureau van de Bruijne pas goed 59 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 59