Levinus de Bruijne (foto uit privébezit F. Kempe, Terneuzen). Voormalig raadhuis Hoek, met op de voorgrond de hoofdentree onder het torentje met balkon, door De Bruijne ontworpen in 1927. Foto: C. Kotvis/ZDC te lopen na 1910. Na de Eerste Wereldoorlog werd het voormalige Duitse consulaat op de Herengracht 3 aan gekocht als kantoor. Het was een van de eerste pan den waar telefoon werd aangelegd. De Bruijne noem de zich in die tijd bouwkundige en werkte geregeld samen met architect J.A. Feij, opziener bij de Dienst der Domeinen. Pas na 1913 signeerde De Bruijne zelf als 'architect'. Aan het eind van de jaren dertig verhuisde het kantoor naar Herengracht 9, waar het tot 2000 gehuisvest bleef. Naast zijn ontwerpende en bouwkundige werk werd hij tevens aangesteld als gemeenteopzichter van Philippine. Zijn netwerk op het platteland werd hierdoor groter. Zo maakte hij in 1940 in opdracht van de gemeente Philippine een uit breidingsplan dat conform het plan werd uitgevoerd. De Bruijne ontwierp in de periode van industriële bloei tevens een groot aantal bedrijfsgebouwen langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Daaronder weegbruggen, de coöperatieve groentedrogerij en groentezouterij in Sas van Gent, de gasfabriek van Axel, schuren voor de NV Vlasindustrie in Sas van Gent en een uitbreiding van de Vlasfabriek in Sluiskil. Voor P. van Waes ontwierp hij in 1913 de bekende bierbrouwerij aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe, later 'Van Waes Boodts'. Ook volgde in 1924 een groot complex met kantoor voor de NV Hollandse Interna tionale Handelsmij Amsterdam-Terneuzen. Vijf jaar later volgden grote loodsen voor de firma August de Meyer Zn aan het zuidelijke dok in Terneuzen, die in 1940, nadat het totale havengebied flink te lijden had onder oorlogshandelingen, hersteld en fors uitge breid werden. Weer een jaar later volgden de Coöpera tieve Vruchtenveiling in Terneuzen en verbeteringen en uitbreidingen aan de Ammoniakfabriek in Sluiskil. Raadhuis Hoek De meest tot de verbeelding sprekende ontwerpen van De Bruijne zijn echter niet van industriële aard, maar juist maatschappelijke gebouwen. Het raadhuis in Hoek, waarmee hij naam maakte en diaconie huis Scheldeoord in Terneuzen, waarmee hij zich de rationele jarendertigstijl eigen maakte. Lang is er gesproken over de bouw van een raadhuis in Hoek. Begin 1927 is het dan zover. Het moest de zetel van de Hoekse gemeenteraad worden, het kantoor van de burgemeester en de secretaris, een kantoor voor de ontvanger, twee prisons (cellen), een theaterzaal (vrij uniek) en een onderkomen voor de plaatselijke 60 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 60