De voormalige Boerenleenbank aan de Walstraat in Terneuzen anno 2009 (thans Zij- en voorgevel van een woning aan de Oostkade in de Wereldwinkel), door De Bruijne ontworpen in 1918 en uitgebreid in 1932 met Sas van Gent anno 2009, in 1913 door De Bruijne ont- een extra travee in dezelfde stijl, waarbij vooral de afgeronde hoek en de in tegel- worpen voor de arts Puylaert. Foto: Johan de Koning, plateaus gevormde naam van de bank opvallen. Foto: Johan de Koning. van de bouw door de architect strekte hem tot lof. 'Wie zijn best doet, krasselt niet', besluit de burge meester en daarmee is de toon gezet. Het pand is eind twintigste eeuw verbouwd tot een appartemen tencomplex. Jammer genoeg is de staat van onder houd niet zodanig dat van een waardig tweede leven voor dit bijzondere object gesproken kan worden. Diaconiehuis Scheldeoord Het plan van De Bruijne voor Scheldeoord werd gere aliseerd op het terrein achter de hofstede van boer Dekker en de sportterreinen van de HBS. Voor de bereikbaarheid werd een nieuwe straat aangelegd, de Emmastraat, naast de Tuinstraat en de Axelsestraat. Straten waarin De Bruijne al eerder woningen had ontworpen, die nu als het ware een ensemble met het rusthuis gingen vormen. Er kwam een rationele plat tegrond met wel dertig kamers aan weerszijden van een brede gang, verdeeld over de drie lagen van het gebouw. Er zijn kleine zit-slaapkamers van 250 x 400 centimeter of kamers waarbij zit en -slaapgedeelte gescheiden zijn, de zitkamer blijft dan 250 x 400 c„ de slaapkamer meet 200 x 300 cm. Ook zijn er spe ciale hoekkamers, die 350 x 400 cm in afmeting zijn. Badkamers worden gezamenlijk gebruikt, en ook de toiletten zijn alleen voor collectief gebruik. Voor het uiterlijk koos De Bruijne voor een zake lijke uitstraling, die wel enigszins lijkt op het werk van architect Dudok in Hilversum. De vormen zijn strakker dan voorheen. Het gebruik van betonnen lateien boven de raampartijen en de houten bakgoten als luifels over lange delen van de gevels, maakt dat die er gestroom lijnd uitzien. Dit wordt versterkt door de herhaling van steeds dezelfde ramen in een streng ritme. Bij de entree is het dak ruim verhoogd, waardoor net als bij het raadhuis van Hoek een symmetrie gesuggereerd wordt die het geheel een harmonieus karakter geeft. In tegenstelling tot het raadhuis van Hoek zien we in de gevel van Scheldeoord geen verfraaiingen in het metselwerk. Wel is opnieuw gekozen voor een gele steen. Deze steen was in de jaren dertig erg populair en goed betaalbaar. Deze steen werd gezien als teken van moderniteit in contrast met de in het verleden gebruikte (bruin)rode bakstenen. In 1934 werd de bouw aanbesteed en Scheldeoord werd in hetzelfde jaar opgeleverd. In 1989 werd het gesloopt. Herenhuizen en arbeiderswoningen Naast opdrachten voor particulieren, instellingen en bedrijven, ging Levien ook aan de slag met project ontwikkeling. Vanwege zijn goede contacten met het gemeentebestuur, kreeg hij de kans om vrijgekomen grond van de gemeente te kopen en daarop voor eigen rekening huizen te bouwen en die vervolgens door te verkopen. In sommige gevallen meldden de kopers zich zo snel aan dat hij de bouwaanvraag 62 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 62