i8-kt gouden voorhoofdsnaald, Walcheren, 19de eeuw. Zilveren inktstel, Cornells de Voet, Middelburg, 1763, 6 x 8,5 x 8,5 cm Zilveren loddereindoosje, Johan Roelofsen Middelburg, ca. 1790. 3,7 x 3,5 cm. traditie op dit terrein. Zo verkocht het veilinghuis enkele jaren geleden de collectie-De Bree. Deze was door de familie in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum maar bleef onzichtbaar voor het publiek in het depot opgeslagen. Ook Europees keramiek zoals Delfts Blauw of Duits steengoed wordt in ruime mate aangeboden en verkocht. Tevens worden gespeciali seerde veilingen voor bijvoorbeeld boeken en prenten of munten georganiseerd. Sinds vijf jaar behoort de schilderkunst van het voormalige Nederlands-Indië uit de eerste helft van de twintigste eeuw tot de speerpunten. Werken van de al genoemde Lee Man Fong, Rudolf Bonnet, Wil lem Gerard Hofker en Willem Imandt gaan vlot van de hand. Daarvoor verkocht het Zeeuws Veilinghuis al langer Chinees porselein en Chine de Commande dat gedurende de VOC-tijd in grote hoeveelheden de Zeeuwse kusten bereikte en waarvan er in onze pro vincie nog veel werk van hoge kwaliteit te vinden is. Zeker niet op de laatste plaats komt de Zeeuwse schilderkunst van de negentiende en twintigste eeuw. Het gaat dan om Zeeuwse schilders zoals W.F.A.I Vaarzon Morel, Dirk Jan Koets, Jan Heyse, Reimond Kimpe, Ger Jacobs en om schilders die kortere of lan gere tijd in Zeeland vertoefden zoals Leo Gestel of Jan Toorop. De werken worden gekocht door een well to do vrij traditioneel georiënteerd publiek dat van de kijkdagen een uitstapje maakt en dikwijls telefonisch biedt. Bij de juni-veiling kregen ze biedingen uit Italië omdat ze een collectie albarellos (apothekerspotten) hadden verworven. De grenzen vervagen in veilingland ook steeds meer. De bieders uit het zuiden waren via een Duitse website, waar 150 Duitse veilinghuizen en één Nederlandse (het Zeeuwse) hun catalogi online aanbieden, bij het Zeeuws Veilinghuis uitgekomen. De potten waarvan er vele beschadigingen vertoon den, gingen desalniettemin grif van de hand, wat niet het geval geweest zou zijn als de Italianen niet tegen elkaar opgeboden hadden. 66 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 66