Rozenburg, Den Haag, eierschaal porselein, H. 27 cm. Zuid-Holland Gouda, plateel, H. 56 cm. De avond van de veiling Tijdens de veilingen die drie a vier dagen duren met een middag en een avondveiling, zijn er tussen de 50 en 250 mensen lijfelijk aanwezig. Er wordt ook veel via de telefoon geboden maar nog meer schriftelijk. Mensen kunnen vooraf aangeven wat het maximale bedrag is wat ze willen bieden. De maatpakken zijn net zo grijs als de haren van de gemiddelde bezoeker. Jeugdige types moeten hun weg naar het Zeeuws Veilinghuis nog vinden. Toch belooft de avond van de veiling van onder meer Art Deco en schilderijen en aquarellen alles behalve saai te worden. De ruime veilingzaal is goed gevuld. Zodra de klok zeven slaat stijgt de spanning. Uit het geroezemoes blijk dat er onder de stukken favorieten zijn. Achter in de zaal wordt druk gebeld, de anonieme bieder wordt al, voordat de veiling begint, gebeld. Het eerste stuk gaat onder de hamer. Voor een leek is de gang van zaken even wennen. Zou een enkel gebaar of een knipoog leiden tot een bod? Het is niet moeilijk om de fantasie de vrije loop te laten. Zitten er erfstukken van een rijke freule tus sen, is het een rijke Chinees die wordt gebeld voor een bod? Welke welgestelde Zeeuw gaat er voor een topstuk? Deze illusie wordt snel onderuit gehaald als de eerste vazen, borden, olielampen, theepotjes en kandelaars onder de tweehonderd euro de deur uitgaan. Toch zitten er topstukken tussen. Als je de vei lingmeester mag geloven, krijgen we een paar grote loten. Neem nou bijvoorbeeld een grote platelen vaas. Een prachtig stuk aardewerk met een decor van een weidelandschap met herder en schaapskudde, lengte 56 centimeter. Verkocht voor 1700 euro. Of de poly chroom eierschaalporseleinen siervaas met paarse bloemen en groene takken van de Haagsche Plateel- fabriek Rozenburg. De Rozenburg-fabriek genoot bekendheid vanwege de vernieuwende aardewerkmo dellen en de vooruitstrevende decors. Geboden aan de telefoon: 1500 euro. 67 Zeeuws Tijdschrift 2010 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2010 | | pagina 67